دادگاهی در هرات عاملان قتل علی سینا را به اعدام محکوم کرد

به روز شده:  13:36 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

دادگاه به صورت علنی برگزار شد

دادگاهی در هرات در غرب افغانستان دو تن از عاملان اصلی ربودن و قتل علی سینا، کودک هشت ساله را به اعدام محکوم کرده است.

علی سینا پسر نصری احمد نوروزی بازرگان هراتی بود که نزدیک به دو ماه پیش ربوده شد و نزدیک به چهل روز بعد از آن جسدش در باغی در بیرون شهر پیدا شد.

دادگاه مسئول بررسی پرونده قتل این کودک روز چهارشنبه، ۲ حوت/اسفند شش فرد دیگر را هم به جرم همکاری با قاتلان او شش تا بیست سال زندان محکوم کرد.

در دادگاه علنی شواهد و مدارک پرونده ارائه شد و فیلمی از جریان کشف جسد علی سینا و محل نگهداری او در زمانی که در قید آدم ربایان بود، نمایش داده شد.

در این دادگاه پدر و مادر علی سینا و ده متهم حاضر بودند. آقای نوروزی و مادر این کودک بر دخیل بودن همه متهمان در ربودن و قتل پسر خود تاکید کردند.

اما هیات قضایی دادگاه تنها برای دو تن از آنها حکم اعدام و برای یک مرد متهم ۲۰ سال و برای یک زن متهم ۱۶ سال و برای هر یک چهار متهم دیگر شش سال حکم زندان صادر کرد. دادگاه دو متهم دیگر را تبرئه کرد.

دادگاه برای محکومان بیست روز فرصت داد که اگر این حکم را قبول ندارند، از خود دفاع کنند، اما پدر علی سینا گفت که به حکم دادگاه قناعت دارد، اما تاکید کرد که حکم اعدام باید به صورت علنی اجرا شود.

افراد محکوم شده حق درخواست تجدید نظر و فرجام‌خواهی دارند.

علی سینا

علی سینا به نماد قربانیان آدم‏‎ربایی تبدیل شده است

گفته شده که آدم‎ربایان در بدل آزادی این کودک از خانواده او پول خواسته بودند، اما براساس تحقیقات نهادهای دولتی، نه تنها او را آزاد نکردند، بلکه با کوبیدن میله آهنین به سر علی سینا، او را کشته بودند.

پیش از این حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در تماس تلفنی با پدر این کودک اطمینان داده بود که عدالت در مورد علی سینا اجرا خواهد شد.

آدم‏‌ربایی در چند سال اخیر در هرات از چالشهای عمده در برابر نیروهای امنیتی بوده و این ولایت را برای سرمایه گذاران ناامن کرده است.

با آن‎که مواردی از آدم‎ربایی در گذشته نیز اعتصاب‎های کاری و اعتراض‎ اقشار مختلف اجتماعی را به دنبال داشته اما این مورد اخیر در محافل سیاسی و رسانه‎ها بازتاب بسیار گسترده داشت.

بسیاری از معترضان در چند ماه اخیر پیوسته از آنچه که کارکرد ضعیف دولت در مقابله با آدم‎ربایی توصیف می‎‏کنند، انتقاد کرده‎‏اند.

مسئولان نهادهای قضایی هرات می‎گویند از آغاز سال جاری تا حال بیش از صد تن به اتهام قاچاق انسان و آدم‏ربایی محاکمه شده‏ اند.

منابع دادگاه شهری هرات می‏‌گویند در این مدت ده تن از آدم رباهایی که افراد ربوده شده را کشته‎اند، به اعدام محکوم شده‎اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.