کریم خلیلی: کشتار هزاره‎های پاکستان "نسل‎کشی" است

به روز شده:  10:13 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

کریم خلیلی معاون رئیس جمهوری افغانستان با حضور در محل اعتصاب غذای معترضان در کابل، کشتار هزاره‌ها در کویته پاکستان را "نسل‎کشی" خوانده است.

دهها معترض از روز سه‎شنبه، اول حوت/اسفند در مرکز شهر کابل در نزدیک دفتر سازمان ملل تجمع کرده و خواستار وارد آوردن فشارهای بین‎المللی بر حکومت پاکستان برای قطع کشتار هزاره‎ها شده‎اند.

آقای خلیلی گفت که ۳۰ تن از قربانیان این انفجار شهروندان مهاجر افغانستان هستند و "دوستان دیگری هم که هستند از یک قوم هستند. بحث فرقه‌‏ای نیست. این‎ها شعارهای تروریسم است. آنجا نسل‎کشی یک قوم است. در دو سالی که من سراغ دارم، بیش از سه هزار نفر آنجا به شهادت رسیده اند."

به دنبال انفجار مرگبار شهر کویته در اول هفته جاری که در آن ۸۵ نفر کشته و ۱۶۹ نفر زخمی شدند، هزاره‎ها به اعتراض‎های گسترده‎ای در پاکستان، افغانستان و شماری از کشورهای غربی دست زدند.

آقای خلیلی در جمع معترضان کابلی به خبرنگاران گفت که خواست‏‎های اعتصاب‎کنندگان را در جلسه کابینه مطرح می‏‎کند. او افزود: "خواست دوستان ما و دنیا این است که این مجموعه‏‎ای که به نام لشکر جنگوی این جنایات را می‏‎کند، باید به عنوان سازمان تروریستی در لیست سیاه قرار بگیرد. این حق است."

او ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌المللی و به ویژه سازمان ملل به خواست‎های معترضان در پاکستان، افغانستان و برخی از کشورهای غربی در این مورد "پاسخ روشنی" بدهد.

معاون رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که دولت پاکستان باید برای تامین امنیت هزاره‎ها و مجازات عاملان کشتار آنها اقدامات جدی تری روی دست گیرد.

اعتصاب در کابل

معترضان در کابل که دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‎اند، متشکل از فعالان مدنی، دانشجویان و افراد عادی هستند که در شعارهای خود حملات اخیر به شیعیان پاکستان را "نسل‎کشی" و غیرقابل قبول خوانده‎اند.

برخی از مشهورترین سیاستمداران افغان هم با حضور در محل اعتصاب آنها، از خواست آنها حمایت کردند. تصاویری که در رسانه‎های افغانستان پخش شده، احمدضیا مسعود رئیس جبهه ملی و معاون پیشین رئیس جمهوری را در میان معترضان نشان می‎دهد.

حملات عمده به شیعیان پاکستان

  • ۱۶ فوریه ۲۰۱۳: ۸۵ نفر در انفجار بمبی در یک بازار شلوغ در کویته کشته شدند
  • ۱فوریه ۲۰۱۳: ۲۰ نفر در انفجاری در مسجدی در هنگو کشته شدند
  • ۱۰ ژانویه ۲۰۱۳: ۹۲ نفر در دو انفجار در کویته کشته شدند
  • ۱۶ اوت ۲۰۱۲: ۲۵ مسافر به ضربه گلوله ده نقاب‎پوش در گلگت کشته شدند
  • ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲: ۲۳ عزادار در انفجار انتحاری در راولپندی جان دادند
  • ۳۰ دسامبر ۲۰۱۲: ۱۹ زایر در انفجاری در مستونگ کشته شدند
  • ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۱: ۱۱ تن در تیراندازی مردان مسلح در کویته جان باختند
  • ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱: ۲۰ زایر عازم ایران در حمله به اتوبوس حامل خود در مستونگ کشته شدند

برخی از اعضای مجلس و از جمله احمد بهزاد، محی‎الدین مهدی، حفیظ منصور، بکتاش سیاووش و شاه گل رضایی به محل تجمع اعتصاب‎کنندگان رفتند. اندیانا دختر امان‎الله خان پادشاه پیشین افغانستان، حمیرا قادری نویسنده و استاد دانشگاه و سیمین بارکزی عضو سلب صلاحیت شده مجلس هم به آن جا رفتند.

اعضای هیئت رهبری حزب حق و عدالت هم به صورت گروهی به محل اعتصاب معترضان حضور یافتند و از خواست‏‎های آنها حمایت کردند. حمیدالله فاروقی سخنگوی این حزب تاکید کرد که کشتار هزاره‏‎های پاکستان باید به عنوان "جنایت علیه بشریت" شناخته شود.

این در حالی است که محمد محقق از رهبران سیاسی هزاره‎های افغانستان در سفری به پاکستان، خواستار اقدام جدی حکومت این کشور برای توقف کشتار هزاره‎ها شده است.

وحدت‎نیوز وبسایت نزدیک به آقای محقق گزارش داد که این عضو مجلس نمایندگان افغانستان در دیداری با راجه پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان خواستار مجازات عاملان حملات اخیر به هزاره‎های پاکستان شده است.

شماری از فعالان و روزنامه‎نگاران در بامیان نیز از چند روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‎برند و براساس گزارش‎ها، سه تن از آنها به دلیل ضعف جسمی، به بیمارستان منتقل شده‎اند.

روز سه‎شنبه اعضای شورای هزاره‎های بریتانیا هم با تجمع در برابر ساختمان پارلمان این کشور، خواستار محکومیت بین‎المللی حملات اخیر به هزاره‎های بریتانیا شدند.

آنها از کابینه و پارلمان بریتانیا خواستند که فشارهای لازم را بر دولت پاکستان وارد کنند تا برای مجازات عاملان کشتار هزاره‎های پاکستان و جلوگیری از حملات مشابه در آینده اقدامات جدی‎تری روی دست گیرد.

هزاره‎های پاکستان از سال ۲۰۰۵ میلادی هدف حملاتی که "هدفمند" خوانده شده قرار گرفته و تا حال صدها تن در این حملات جان باخته‎اند.

مسئولیت برخی از این حملات را لشکر جنگوی، گروه تندرو اسلام‎گرا در پاکستان به عهده گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.