روزنامه های کابل: چهارشنبه، دوم حوت

به روز شده:  10:55 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

روزنامه‎های روز چهارشنبه دوم حوت/اسفند حضور تعداد سربازان آمریکایی بعد از سال ۲۰۱۴، کمک ایتالیا به افغانستان، فقر، تجزیه حزب جنبش ملی افغانستان، مشارکت مردم در مبارزه با فساد، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و تلاش‎های هند درباره نقش پاکستان در افغانستان را مهم دانسته‎اند.

۸صبح نظارت مردم از محاکم را در کاهش فساد مهم دانسته و به نقل از دیدبان شفافیت افغانستان نوشته است که نهادهای عدلی و قضایی افغانستان بخصوص دادگاه‎ها از آلوده‎ترین نهادهای دولتی افغانستان می‎باشد.

۸صبح براساس گزارش روز سه‎شنبه دیدبان شفافیت نوشته است که به دلیل فساد گسترده در دادگاه‎های افغانستان و مطالبه پول گزاف این نهادها از مراجعه کنندگان، ۵۰ درصد مردم برای حل مشکلات حقوقی خود به نیروهای طالبان و یا به شورای‎های محلی مراجعه می‎کنند.

سخن جدید طرح ۱۰ ساله وزارت داخله/کشور افغانستان را برای پلیس مهم دانسته و نوشته است که با تطبیق این طرح پلیس افغانستان به یک نهاد فنی و توانمند تبدیل خواهد شد.

نویسنده سخن جدید افزوده که براساس این طرح رویکرد پلیس به تطبیق قانون و تامین امنیت جامعه خواهد بود که آموزش و تجهیز این نیروها از اولویت‌های مهم در این طرح به حساب می‎آید.

سروش ملت واکنش ولادیمر پوتین رئیس جمهوری روسیه را نسبت به کشتار هزاره‎ها در پاکستان مهم دانسته و در صفحه اول خود نوشته‎است که پوتین در پیام به همتایی پاکستانی‎خود این عمل را اقدام "وحشیانه" خوانده‎است.

روزنانه انیس نوشته است که هند درباره نقش پاکستان در افغانستان با چین و روسیه گفتگو می‎کند و در این راستا قرار است که مشاور امنیت ملی هند تا پایان ماه جاری میلادی با این دو کشور گفتگو کند. این روزنامه نوشته‎است هرچند که آمریکا و بریتانیا نقش اصلی را در گفتگوهای صلح افغانستان دارند ولی هند می‎خواهد که نگرانی کشورش را در این باره ابراز کند.

انیس به نقل از یک مقام هندی نوشته است که اسلام‎آباد بخشی از بحران افغانستان است نه راه حل آن، هرگونه بی‎تفاوتی در روند صلح و چگونگی نقش پاکستان در آن می‎تواند فرصتی برای بازگشت طالبان به قدرت بعد از ۲۰۱۴ باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.