'بمباران ناتو در قندوز جان چهار غیرنظامی را گرفت'

به روز شده:  13:35 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391

خانه که شب گذشته هدف قرار گرفت

مردم محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان می‎گویند که چهار غیر نظامی بر اثر بمباران شبانه هواپیماهای ناتو در شب گذشته در روستای خواجه غلتان کشته شده‎اند.

احمد الهام خبرنگار بی بی سی که به محل حادثه رفته است، گزارش می‎دهد که مردم جنازه‎های کشته شدگان را از روستای خواجه غلتان از فاصله ۱۰ کیلومتری شهر قندوز به شهر آورده و قراراست این جنازه به شفاخانه/بیمارستان شهر برای تشخیص هویت برده شود.

ضیاالحق کسی که چهار عضو خانواده اش در این حادثه کشته شده، گفته است که خود جزء نیروهای پلیس محلی افغانستان بوده و در زمان حادثه با این نیروها در فرودگاه شهر قندوز همکاری داشته‌است.

او افزوده است که تمام سلاح‌های که از خانه او به دست پلیس افتاده، مربوط به نیروهای امنیتی افغان است و خود و خانواده وی هیج ارتباطی با نیروهای شورشی مسلح مخالف دولت ندارد.

اسد الله امر خیل، رئیس شورای عالی صلح قندوز نیز گفته است که این افراد غیر نظامیان بوده، کسانی که دست به این اقدام زده در صدد ‎جدایی بین مردم و دولت هستند.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس قندوز گفت: "این نیروها زمانی از نیروهای ناتو درخواست کمک هوایی کردند که ساکنان این منزل با نیروهای امنیتی افغان به درگیری مسلحانه پرداخته و دو نفر از نیروهای پلیس نیز در این درگیری کشته شده‎اند."

او افزود که یک سرباز خارجی در این حادثه زخمی و چهار قبضه اسلحه نیز در این خانه پیدا شده است.

خبرنگار بی بی سی به نقل از مردم محل می‎گوید که خصومت‌های شخصی ممکن است که باعث این حادثه شده باشد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان چند روز قبل رسما فرمان داد که نیروهای امنیتی در عملیات علیه شورشیان در مناطق مسکونی از ناتو درخواست حمله هوایی نکنند.

کشتار غیر نظامیان در حملات هوایی ناتو همواره باعث اعتراض دولت افغانستان شده است. چند روز پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان فرمانده کل نیروهای ناتو را به دلیل کشتار غیر نظامیان در ولایت کنر احضار کرد.

ژنرال جوزف دانفورد فرمانده کل ناتو در افغانستان هم گفته که از درخواست آقای کرزی برای کاهش تلفات غیرنظامیان حمایت می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.