دولت افغانستان اعدام افغان‌ها در ایران را پیگیری می‌کند

به روز شده:  19:55 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت خارجه این کشور دستور داده است تا مساله اعدام افغان‌ها در ایران را با جدیت پیگیری کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز نسبت به این اعدام ها شدیدا ابراز نگرانی کرده و از حکومت افغانستان خواسته است تا زمینه را برای بازدید یک هیأت افغان از وضعیت زندانیان این کشور در ایران مساعد سازد.

هفته گذشته ایران حدود پنج مهاجر افغان را به جرم قاچاق مواد مخدر در آن کشور اعدام کرد.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که بر اساس دستور آقای کرزی وزارت خارجه و اداره امور ریاست جمهوری افغانستان موظف شده‌اند تا از مجراهای دیپلوماتیک برای این مشکل راه حل بیابند.

صفی‌الله امین زاده گزارشگر بی بی سی در کابل می‌گوید واکنش‌ها در افغانستان نسبت به اعدام افغانها در ایران با گذشت هر روز بیشتر می‌شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز از عدم دسترسی افغان‌های زندانی در ایران به وکیل مدافع ابراز نگرانی کرده است.

محمد موسی محمودی، رئیس اجرایی این کمیسیون می‌گوید: "از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران امضا کننده تمامی میثاق های بین المللی حقوق بشر است، بنا این کشور باید تمام معیار ها را در خصوص محاکمه افغانهای متهم رعایت کند."

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنین از دولت افغانستان خواسته تا فهرست تمام افغان‌هایی را که در زندان های ایران زندانی اند و به خصوص آنهایی که محکوم به اعدام شده اند، در اختیار این کمیسیون قرار دهد.

در همین حال حزب حق و عدالت، از مخالفان سیاسی حکومت افغانستان نیز اعدام افغان‌ها در ایران را غیر شفاف و مرموز دانسته و از حکومت و پارلمان افغانستان خواسته تا از مجرا های دیپلوماتیک ایران را وا دارد تا حقوق مهاجران افغان را رعایت کند.

اجساد پنج افغان که به جرم قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام شده بودند، دیروز، ۵ حوت/اسفند در منطقه کلفگان ولایت تخار در شمال افغانستان به خاک سپرده شدند.

شماری از اعضای خانواده های این افراد در مراسم خاکسپاری آنها به مبین غفوری گزارشگر بی‎بی‎سی گفتند که حدود ۸۰ نفر از ساکنان این منطقه در شش ماه گذشته در ایران اعدام شده‎اند.

آمار دقیقی از تعداد زندانیان افغان در ایران در دست نیست، اما هر چند وقت یک بار از اعدام شهروندان افغانستان در ایران خبر می رسد.

سال گذشته پخش گزارش‌هایی در مورد اعدام شهروندان افغان در ایران، باعث راه افتادن تظاهرات در شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل و هرات شد.

دو سال پیش یک هیأت پارلمان افغانستان که به منظور حل مشکلات زندانیان افغان به ایران سفر کرده بود، پس از بازگشت گفت که ایران موافقت کرده است تا زندانیان افغان را که پرونده‌های آنها تکمیل شده به دولت افغانستان بسپارد، اما با گذشت بیش از دو سال هنوز این امر عملی نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.