مجله فرهنگی: ادبیات کودک، کلیات عاصی و سفر اروپا

به روز شده:  16:33 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

مدیا پلیر

در این نسخه از مجله فرهنگی صحبتی داریم با زنی که دست در کار ادبیات کودکان است اما بزرگان با او همکاری نمی‌کنند، از تدوین کلیات اشعار عبدالقهار عاصی هم می‌گوییم و نیز از فیلم "سفر اروپا"

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در این نسخه از مجله فرهنگی صحبتی داریم با زنی که دست در کار ادبیات کودکان است اما بزرگان با او همکاری نمی‌کنند، از تدوین کلیات اشعار عبدالقهار عاصی هم می‌گوییم و نیز از فیلم "سفر اروپا"

سرمایه گذاری در زمینه آموزش کودکانی که هنوز به هفت سالگی نرسیده اند، در دستورکار نهادهای مسئول دولتی در افغانستان نبوده است.

بازیچه‌ها و کتاب هایی که کودکان را با رنگ ها، اعداد، جانوران و اشیای پیرامون مثل پوشاک و خوراک آشنا می‌کنند برای رشد ذهنی آنها بسیار مفید اند.

زنی در افغانستان که هشت سال در این زمینه مطالعاتی داشته، سعی دارد کاری برای کودکان بکند.

او چندین کتاب کودک منتشر کرده و در حال حاضر هم مجله‌ای برای کودکان را در هرات گردانندگی می‌کند.

ثریا رحیمی محتسب زاده اخیرا به کابل رفته بود تا به وزارت‌های معارف و اطلاعات و فرهنگ بگوید که او در حال کار در این زمینه هاست و اگر امکانی در اختیار شان است دستش را بگیرند و یاری اش دهند اما مسئولان این دو وزارت خانه با تبسمی بر لب از او پذیرایی کرده اند و کمک دیگری با او نکرده اند.

معروف کبیری از پژوهشگران ادبیات در هرات که انس و الفت فراوان و دیرینه‌ای با آثار شعری عبدالقهار عاصی دارد، به تازگی کلیات عاصی را آماده چاپ کرده است.

در این کتاب ده‌های شعر منتشر ناشده عاصی نیز گنجانده شده.

اخیرا یک فیلم نیمه مستند هنری با کارگردانی خلیل یوسفی در یونان ساخته شده با نام سفر اروپا که روایتگر دشواری‌های مهاجرت افغان‌ها به اروپاست.

در نسخه صوتی مشروح این مطالب را خواهید شنید.

مجله فرهنگی این هفته را شهباز ایرج تهیه و اجرا کرده است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.