موسس گروه لشگر جنگوی در پاکستان بازداشت شد

به روز شده:  19:29 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

ملک اسحاق، موسس و رهبر پیشین لشگر جنگوی در پاکستان

پلیس پاکستان ملک اسحاق، موسس و رهبر پیشین لشگر جنگوی، گروه تندرو اسلامی را در خانه‌اش در ایالت پنجاب پاکستان بازداشت کرد.

این گروه مسئولیت حملات اخیر علیه هزاره‌های شیعه در کویته پاکستان را برعهده گرفته است.

تازه‌ترین این حملات، انفجار در بازاری در شهر کویته بود که در اثر آن ۸۵ نفر کشته و ۱۶۹ نفر زخمی شدند و کلیک اعتراض‎های گسترده‎ هزاره‌ها را در پاکستان، افغانستان و شماری از کشورهای غربی در پی داشت.

هنوز مشخص نشده که بازداشت آقای اسحاق به طور مستقیم به حملات اخیر مرتبط باشد.

آقای اسحاق پیشتر به مدت ده سال زندانی بوده است.

الیاس خان، خبرنگار بی‌بی‎سی در اسلام‌آباد گزارش داده است که گروه زیادی از ماموران پلیس ابتدا محل اقامت آقای اسحاق را محاصره کرده و پس از مذاکره، سرانجام او خودش را به پلیس تسلیم کرد.

در پی انفجار اخیر در کویته پاکستان، دولت این کشور به دلیل عدم برخورد با گروه‌های تندرو مانند لشگر جنگوی مورد انتقاد قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۱ یک خبرنگار محلی از آقای اسحاق پرسیده بود که بعد از آزادی قصد دارد چه کار کند و او پاسخ داده بود که همراه تشکیلاتش به "کار خوبشان"، یعنی جنگیدن با کسانی که مخالف برداشت آنها از اسلام هستند، ادامه خواهند داد.

هزاره‎های پاکستان از سال ۲۰۰۵ میلادی هدف حملاتی که "هدفمند" خوانده شده قرار گرفته و تا حال صدها تن در این حملات جان باخته‎اند.

مسئولیت برخی از این حملات را لشکر جنگوی، گروه تندرو اسلام‎گرا در پاکستان به عهده گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.