بعد از ۲۰۱۴ حدود ۱۲ هزار نیرو ناتو در افغانستان باقی خواهند ماند

به روز شده:  20:53 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند از ۸ تا ۱۲ هزار نیروی مشترک ناتو بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند.

ولی هنوز روشن نیست که سهم نیروهای خود آمریکا در این میان چه تعداد خواهد بود.

قبلا توماس د مزیر، وزیر دفاع آلمان گفته بود که، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا به او گفته است که از ۸ تا ۱۲ هزار سربازان آمریکایی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند.

بعدا آقای پانه‌تا، اظهارات وزیر دفاع آلمان را رد کرد و گفت: "روی گزینه‌های متعددی بحث شد ولی هیچگونه تعهدی اعلام نشده است."

آقای پانه‌تا روز جمعه ۴ حوت/اسفند در پایان نشست وزیران دفاع سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" با خبرنگاران صحبت می‌کرد.

آقای پانه‌تا، قبلا گفته بود که مقام‌های آمریکایی برنامه دارند تا نیروهای آن کشور در نقاط مختلف افغانستان از جمله کابل باقی بمانند.

به گفته آقای پانه‌تا، مقام‌های پنتاگون برنامه‌ای را در دست دارند که نظر به آن نیروهای آمریکایی ماموریت مشاوره و آموزش را برای نیروهای امنیتی افغان، بعد از خروج نیروهای رزمی آمریکا در سال ۲۰۱۴ ادامه خواهند داد.

نظر به این برنامه نیروهای آمریکایی یک واحد کوچک ضد تروریسم را برای مهار شورشیان در افغانستان نگه‌ می‌دارند.

ارتش بزرگتر

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که رئیس جمهوری آمریکا برنامه نگهداری شمار ۳۵۲ هزار سرباز افغان را تا ۵ سال دیگر به طور جدی بررسی می‌کند.

نگهداری ارتش بزرگتر، بخشی از تلاشی است که دولت آمریکا برای ایجاد امنیت و ثبات در افغانستان می‌کند.

یک مقام ناتو گفته است آمریکا می‌کوشد به افغان‌ها اطمینان بدهد که آمریکا و متحدانش بعد از ختم ماموریت رزمی آنها در سال ۲۰۱۴ این کشور را رها نخواهند کرد، و این چیزی است که اعضای ناتو هم به آن فکر می‌کنند.

اگر ناتو با این شمار سرباز در ارتش افغانستان موافقت کند هزینه سالانه نگهداری این نیروها ۲ میلیارد دلار بالاتر از آنچه می‌شود که قبلا اعلام شده بود.

هزینه سال جاری ارتش ۳۵۲ هزار نفری افغانستان ۶ و نیم میلیارد دلار است که نزدیک به ۶ میلیارد آن را آمریکا تامین می‌کند.

آمریکا قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ شمار زیادی از نزدیک به ۶۶ هزار نیروی رزمی خود را از افغانستان خارج کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.