انتقال اجساد افغانهای اعدام شده در ایران به افغانستان

به روز شده:  14:59 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

گفتگو با 'دو افغان محکوم به اعدام در ایران'

خبرنگاران بی بی سی در کابل توانسته اند با دو شهروند افغان در ایران که می گویند به اعدام محکوم شده و "در زندان هستند" مصاحبه کنند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

اجساد پنج افغان که به جرم قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام شده اند، روز شنبه، ۵ حوت/اسفند در منطقه کلفگان ولایت تخار در شمال افغانستان منتقل و به خاک سپرده شدند.

شماری از اعضای خانواده های این افراد در مراسم خاکسپاری آنها به مبین غفوری گزارشگر بی‎بی‎سی گفتند که حدود ۸۰ نفر از ساکنان این منطقه در شش ماه گذشته در ایران اعدام شده‎اند.

ساکنان کلفگان می گویند جسدهای ۵۰ نفر از اعدام شدگان به این منطقه منتقل شده و اجساد بقیه هنوز در سردخانه‎های ایران نگهداری می‎شوند.

اعضای خانواده های افراد اعدام شده گفته‎اند که به دلیل نداشتن هزینه انتقال نتوانسته‎اند اجساد افراد وابسته به خود را به افغانستان انتقال دهند.

روستائیان کلفگان ادعا کرده‎اند که اکنون در حدود ۷۰۰ نفر از ساکنان این ولسوالی در ایران زندانی که ۳۵۰ نفر آنان به اعدام محکوم شده‌اند.

براساس گفته روستائیان، این زندانیان توسط قاچاقچیان مواد مخدر استخدام و بعد از جاسازی مواد مخدر در معده آنان به ایران فرستاده می‎شوند. تعدادی از این افراد توسط پلیس ایران شناسایی و زندانی شده اند.

مراسم خاکسپاری اعدام شدگان در ولسوالی کلفگان در ولایت تخار

روستائیان از دولت افغانستان خواسته اند که به منظور جلوگیری از این‎کار به جوانان این ولسوالی بدون تایید بزرگان قومی و نزدیکانشان پاسپورت داده نشود.

محمد نورزی زندانی افغان که اکنون در زندانهای ایران به سر می‎برد، در تماس تلفنی به بی‏‎بی‎سی گفت:" در یک هفته گذشته ۲۰ نفر از شهروندان افغان در زندانی که من هستم اعدام شده‎اند که ۵ نفر آنان از ولایت تخار افغانستان بودند."

این زندانی افغان از دولت افغانستان خواست که به پرونده او رسیدگی کند و در صورت اثبات جرمش، در داخل افغانستان محاکمه شود.

زندانی دیگر افغان نیزدر تهران می‎گوید هیچ یک از مقامات سفارت افغانستان از زندانیان افغان در زندانی که او در آن نگهداری می‎شود، خبری نگرفته است.

حدود یک سال قبل افغانستان و ایران قانون استرداد مجرمان را امضا کردند.

واکنش دولت افغانستان

جانان موسی‎زی: سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان

جانان موسی‎زی سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان نیز درباره زندانیان اعدام شده افغان در ایران گفت:" ما خبر را از رسانه‌ها شنیده‎ایم و دولت افغانستان این روند را از طریق مجاری دپیلماتیک دنبال می‌کند تا ببیند این گزارشها تا چه حد صحت دارد."

او گفت که "ما در تماسهای نزدیک با مقامات ایران هستیم. وقتی که اتباع افغانستان بازداشت و یا محکوم به جرمی می‌شود، مقامات افغانستان دولت را در جریان قرار دهد تا حمایت های کنسولی لازم از آنان صورت گیرد."

موسی‎زی با اشاره به اینکه تامین امنیت، حفظ جان و مصونیت اتباع یکی از اولویت‎های دولت افغانستان می‎باشد، تاکید کرد که تماسها جریان دارد تا هم استقلال قوه اجرائیه و قضائیه ایران لطمه نبیند و هم ما بتوانیم از اتباع خود دفاع کنیم.

او درباره اینکه این اعدام‌ها درواکنش به امضاء قرارداد امنیتی میان افغان و آمریکا نمی‎باشد، گفت: "با توجه به مشکلات که جمهوری اسلامی ایران با کشورهای جهان دارد، روابط میان دو کشور افغانستان و ایران همواره دوستانه و با حسن همسایگی بوده است."

موسی زی گفت که" اعدام یک موضوع جرمی است. ایران شهروندان خود و سایر کشورها را که مرتکب جرم در این کشور شده‎اند اعدام کرده و تنها اتباع افغان شامل اعدام شدگان نیستند. موضوع اعدام‎ها یک موضوع قضای می‎باشد و نباید به این قضیه سیاسی فکر شود و یا چهره سیاسی داده شود."

او درباره تعداد اعدام شدگان ابراز بی‎اطلاعی کرد و گفت:" ما از طریق سفارت ایران در کابل و سفارت افغانستان در تهران موضوع را دنبال می‎کنیم تا موارد مشابه در آینده اتفاق نیفتد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.