روزنامه‌های کابل: شنبه، پنجم حوت

به روز شده:  08:29 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

نشست بروکسل، حمایت از نیروهای امنیتی افغان، سرنوشت زندانیان آزادشده طالبان، نشست نیروهای مخالف دولت افغانستان با پاکستان و حادثه‎ جاده‎ای در شمال افغانستان، از مهم‎ترین موضوعات روزنامه‌های روز شنبه پنجم حوت/اسفند افغانستان هستند.

روزنامه افغانستان با اشاره به اینکه در طول یازده سال گذشته بار سنگین مبارزه علیه تروریسم و تامین امنیت به دوش کشورهای کمک‌کننده به افغانستان بوده است، ادعا می‌کند که پایان حضور این نیروها نگرانی از آینده امنیتی این کشور را بیشتر می‌کند. بعد از خروج این نیروها حمایت از نیروهای مسلح افغانستان بر سرنوشت جنگ تاثیر مستقیم خواهد داشت.

افغانستان افزوده است: "اکنون نیروهای طالبان درصدد افزایش مبارزه مسلحانه علیه دولت هستند و خروج نیروهای بین‎المللی امیدواری آنان را برای پیروزی از طریق افزایش جنگ، بیشترساخته است."

این روزنامه افزوده است که کشورهای کمک‌کننده افغانستان انتظارات مشخصی از دولت افغانستان دارند که مبارزه با فساد و حکومت‎داری یکی از این موارد است. به نظر نویسنده، نشست ناتو در بروکسل نیز نشان می‌دهد که کمک و حمایت از نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۱۸ ادامه یابد.

روزنامه سخن جدید نیز در سرمقاله خود به اشاره به اینکه ارتش ملی افغانستان به تامین مالی و تجهیز نظامی نیاز دارد، نوشته که جای تعجب است که نیروهای ناتو حاضر نیستند در تجهیز و تامین امکانات لازم برای نیروهای امنیتی افغان اقدام قابل توجهی انجام دهند.

به نظر نویسنده این روزنامه، بدون تامین نیروهای کافی، آموزش، تجهیزات و پشتیبانی‌های لازم، نیروهای مسلح افغانستان در کوتاه‏‎مدت مقاومت خواهند کرد، ولی در طولانی‌مدت با مشکل مواجه خواهند شد.

روزنامه وحدت ادعا کرده است که اعلام آمادگی پاکستان برای آزادی زندانیان طالبان، دولت افغانستان و شورای عالی صلح را شگفت‌زده کرد. از طرف دیگر به همان اندازه جامعه مدنی را نگران کرد.

به نوشته این روزنامه، به دنبال این تصمیم پاکستان این سوال قوت یافت که طالبان رها شده کجایند؟ اکنون سازمان استخبارات ارتش پاکستان (آی اس آی) اعلام کرده که زندانیان رها شده به صفوف نیروهای طالبان بر می‎گردد ولی شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده که طالبان به جنگ بر نگشته‎اند.

وحدت می‎نویسد: "کلید درهای بسته صلح به دست گروهای بیرونی نیست بلکه در همگرایی ملی و در دست ملت افغانستان است. تا زمانی‎که یک اجماع ملی درباره صلح صورت نگیرد هرگونه تلاش یک جانبه نتیجه‌ای نخواهد داشت."

۸صبح مصاحبه ای با احمد ضیا مسعود معاون سابق رئیس جمهور افغانستان و رئیس ائتلاف جبهه ملی مخالف دولت افغانستان انجام داده که در این مصاحبه از نزدیکی جبهه ملی افغانستان با پاکستان سئوال شده و اینکه قرار است پاکستان جبهه ملی افغانستان و طالبان را با هم آشتی دهد.

مسعود در این مصاحبه گفته که پاکستان در مجموع می‎خواهد نشان دهد که طرفدار ثبات افغانستان است و رئیس جمهوری پاکستان در لندن با رئیس جمهور کرزی نشست و به تامین صلح و ثبات وعده همکاری داد. این دیگر محرم نیست. اگر پاکستانی‎ها همکاری کنند، ثبات در افغانستان تامین خواهد شد.

به نوشته ۸صبح، او درباره سفر محمد محقق عضو این جبهه به پاکستان گفته است که محقق با هماهنگی جبهه ملی به اسلام آباد رفته و روی مسایل مبارزه با تروریسم و عدم مداخله در امور افغانستان بحث خواهد کرد و ما دشمن پاکستان نیستیم و می‎خواهیم روابط خوبی با این کشور داشته باشیم.

رئیس جبهه ملی درباره نشست فرانسه که چند ماه قبل میان نمایندگان مخالف دولت، دولت افغانستان و طالبان برگزار شد، تصریح کرد که "ما اطلاع داریم که آقای کرزی در سفر وزیر دفاع فرانسه به کابل، واکنش نشان داده و به این مقام فرانسوی گفته‎است که شما می‎خواهید افغانستان را تجزیه کنید و زمینه سازی کردید که طالبان با جبهه ملی دیدار کنند".

روزنامه سروش ملت با اشاره به ناامنی در جاده‎ها و حوادث پرشمار ترافیکی نوشته‌است که حوادث ترافیکی به یکی از مشکلات جدی افغانستان تبدیل شده است که هر از گاهی تلفات سنگینی بجا می‎گذارد.

به نوشته این روزنامه، قربانیان حوادث ترافیکی اگر در حد قربانیان جنگ در افغانستان نباشد کم‌تر آز ان نیز نیست.

به نظر نویسنده سروش ملت، خرابی جاده‎ها و بی‎دقتی رانندگان عامل اصلی این حوادث می باشد و عدم نظارت جدی دولت بر شرکتهای حمل و نقل حوادث مرگبار ترافیکی را در کشور افزایش داده است.

روزنامه اطلاعات روز نوشته است که توافقات بروکسل نشان می‎دهد که شرکای افغانستان به ویژه آمریکا و ناتو به این نتیجه رسیده اند که بر جنگ افغانستان نقطه پایان بگذارند.

به نوشته اطلاعات روز، از طرف دیگر تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی نیروهای ناتو باعث ایجاد فاصله میان دولت و مردم شده که دولت افغانستان در صدد است با انتقال مسئولیت و کاهش تلفات غیرنظامیان این دیوار بی‎اعتمادی را نیز کوتاه‎تر کند.

روزنامه سرنوشت به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان گفته‌است که ملا فقیرمحمد به پاکستان تحویل داده نخواهد شد، زیرا هیج توافقی میان افغانستان و پاکستان در زمینه استرداد زندانیان وجود ندارد.

این روزنامه ادعا کرده که دولت افغانستان می‌خواهد فقیرمحمد را با فرماندهان مخالف دولت افغانستان که در زندانهای پاکستان هستند، مبادله کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.