گزارش تحقیقی بی‌بی‌سی از 'تخلفات' پلیس ولایت هلمند

به روز شده:  14:45 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391

دولت افغانستان در واکنش به یک گزارش بی‎بی‎سی در باره بدرفتاری پلیس ولایت هلمند با مردم محل گفته است که در این مورد تحقیق خواهد کرد.

این گزارش تحقیقی بی‎بی‎سی نشان می‌دهد که پلیس ولسوالی سنگین ولایت هلمند در قتل، آدم‌ربایی و سوء استفاده از کودکان دست دارد.

بن اندرسن خبرنگار برنامه تحقیقی پانورامای بی‌بی‌سی پنج هفته را همراه با مشاوران نظامی آمریکایی در کنار پلیس افغان در ولسوالی سنگین در ولایت جنوبی هلمند سپری کرد. او در آنجا شاهد فساد و ارتکاب جرم از سوی نیروهای پلیس افغان بود.

مسئولیت تأمین امنیت این منطقه به عهده افغانها است. نیروهای آمریکایی فقط نقش مشاورتی دارند.

در بخشی از گزارش پانوراما آمده که "به یکی از پایگاه‎های پلیس تیر اندازی می‎شود. شماری از غیرنظامیان بین دوطرف گیر مانده‌اند. اما پلیس بی‌توجه به حضور آنها دست به ماشه می‌برد. بیل ستوبر مشاور آمریکایی از نیروهای مستقر در پایگاه می‌پرسد که چرا بی‌هدف تیراندازی می‌کنند؟"

او از پلیس می‌خواهد که "تنها وقتی که شورشیان مسلح را دیدند تیراندازی کنند." اما شورشیان دیده نمی‌شوند و در باغ‌ها پنهان شده‌اند.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید: "بیل ستوبر برای مشورت دادن به مقر فرماندهی پلیس ولسوالی سنگین می‌رود. او با اشاره به موترهای/خودروهای تخریب شده پلیس که در گوشه‌ای افتاده اند، می‌گوید که فساد اداری در پلیس چشم‌گیر است."

صدیق صدیقی: اگر اتهام‎هایی که در این گزارش آمده حقیقت داشته باشد، اسناد و شواهد موجود باشد و اگر یافته‎های بررسی ما نشان بدهد که خدا نخواسته افراد انگشت شماری (متخلف) موجود باشند و باعث بدنامی پلیس شوند، بدون شک مجازات می شوند

او گفت: "همانطوری که می‌بینید این ماشین‌ها از کار افتاده و در گوشه‎ای انداخته شده. اما هزینه ماهانه آنها از دولت گرفته می‌شود. برای هر ماشین پول بنزین و روغن دریافت می‌شود، اما شما به چشم خود می‌بینید که این ماشین‌ها نمی‌توانند حرکت کنند. مشخص است که اینها دیگر به درد نمی‌خورند. پولی که داده می‌شود به جیب (کیسه) این‌ها (پلیس) می‌رود."

در ادامه این گزارش آمده است که تیم کوچکی از تفنگداران دریایی آمریکا مسئولیت کمک به ۳۴ پاسگاه پلیس را در ولسوالی سنگین به عهده دارد. یکی از این پاسگاه‌ها دیگر امنیت ندارد. چون پلیس موانع امنیتی آن را به عنوان آهن پاره فروخته است.

بیل ستوبر مشاور آمریکایی نیروهای پلیس سنگین به گزارشگر بی بی سی می‌گوید که قدرت او محدود است: "ما به عنوان مشاور مثل سگی هستیم که زیاد پارس می‌کند و کمتر گاز می‌گیرد."

آقای ستوبر در گفتگویش با برنامه پانورما می‌گوید چیزی که نمی توان از آن چشم پوشید این است که در بیشتر پایگاه‌های پلیس پسرهای جوانی هستند که بعضی از آنها مسلح هستند و بعضی دیگر هم خدمتگار.

براساس این گزارش، پلیس از عده‌ای از این پسران "سوء استفاده جنسی" می‎کند و اخیرا سه پسر در وقت فرار از این پایگاه‌ها کشته شدند و یک پسر دیگر هم زخمی شد.

یکی از مقامات پلیس در این ولایت اعتراف می‌کند که شماری از افراد پلیس از این پسران سوء استفاده جنسی می‌کنند، اما می‌گوید که این کار به خواست خود پسران انجام می‌شود: "این پسران خودشان می‌خواهند که در پایگاه بمانند و شبانه تن خود را در اختیار پلیس بگذارند."

دولت افغانستان از شروع اصلاحات گسترده در صفوف نیروهای پلیس سخن می‌گوید. اما وجود فساد در میان این نیروها را رد نمی‌کند.

بن اندرسن از سال ۲۰۰۷ تا کنون بارها به هلمند سفر کرده است

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله گفت: "این گزارش را ما مطالعه خواهیم کرد. اتهام‌هایی که مطرح شده بدون شک تحت بررسی جدی ما قرار خواهد گرفت. اما آنچه که مهم است این است که ما همیشه از اصلاحات بنیادی در پلیس حرف زده ایم و آن را در عمل هم پیاده کرده ایم."

آقای صدیقی افزود: "اگر اتهام‎هایی که در این گزارش آمده حقیقت داشته باشد، اسناد و شواهد موجود باشد و اگر یافته‎های بررسی ما نشاند بدهد که خدا نخواسته افراد انگشت شماری (متخلف) موجود باشند و باعث بدنامی پلیس شوند، بدون شک مجازات می شوند."

قرار است برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی در ولسوالی سنگین به نیروهای افغان در ماه مارس تکمیل شود. نیروهای آمریکایی مستقر در این ولسوالی به زودی از آنجا خارج می‎شوند و کنترل اوضاع منطقه به طور کامل به عهده نیروهای افغان گذاشته خواهد شد.

در حال حاضر امیدواری زیادی وجود دارد که نیروهای امنیتی افغان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان بتوانند به تنهایی امنیت کشور خود را تأمین کنند. اما انتشار گزارش‌هایی در مورد برخورد نادرست با مردم و قانون‌شکنی توسط خود این نیروها، مردم افغانستان را نگران می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.