حمله انتحاری به اداره محلی امنیت ملی افغانستان در ننگرهار

به روز شده:  08:35 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

شهر جلال‎آباد که نزدیک مرز پاکستان است، پیش از این هم هدف حملاتی مشابه بوده است

پلیس ولایت ننگرهار افغانستان گفته‎ که یک مهاجم انتحاری به یک شعبه اداره امنیت ملی این ولایت حمله کرده و دست‌کم دو مامور امنیتی را کشته است.

حضرت‎حسین مشرقی‎وال، سخنگوی پلیس ننگرهار به بی‎بی‎سی گفت که فرد مهاجم صبح زود روز یکشنبه، ۶ حوت/اسفند خودرو بمبگذاری شده خود را به ورودی اداره حوزه دوم امنیت ملی کوبید.

آقای مشرقی‎وال افزود که در حمله به این اداره امنیتی که در غرب شهر جلال‎آباد است، سه مامور امنیتی دیگر زخمی شده‎اند.

گروه طالبان مسئولیت سازمان‎دهی این حمله انتحاری را به عهده گرفته است. ذبیح‏‌الله مجاهد سخنگوی طالبان با ارسال پیامی به رسانه‎ها گفته که مهاجم فردی به نام ثاقب از ساکنان کابل بوده است.

ولایت ننگرهار که نزدیک مرز پاکستان است، پیش از این هم شاهد حملاتی از این دست بوده است.

از جمله حمله ۱۲ قوس/آذر مهاجمان انتحاری به کلیک فرودگاه جلال‎آباد ۱۴ کشته بجا گذاشت و در حمله‎ای به مراسم خاکسپاری یکی از بزرگان قومی در منطقه کلیک دُر بابا، ۲۵ غیرنظامی کشته شدند.

در همین حال دفتر اطلاع‎رسانی پیمان ناتو در افغانستان گفته که نیروهای تحت امر این پیمان یک فرمانده ارشد گروه طالبان را در ولسوالی "خوگیانی" ولایت ننگرهار بازداشت کرده اند.

ناتو با صدور اطلاعیه ای گفته که این فرمانده مسئول مستقیم سازماندهی ستیزه جویان طالبان و از جمله هماهنگی مستقیم شماری از مهاجمان انتحاری را به عهده داشته است.

انفجار انتحاری در لوگر

همچنین رئیس خان صادق، مسئول بخش امنیت پلیس ولایت لوگر در جنوب شهر کابل به بی‎بی‎سی گفت که یک مهاجم انتحاری دیگر، خودرو بمبگذاری شده خود را نزدیک یک پاسگاه پلیس منفجر کرده است.

این مقام پلیس افزود که انفجار ساعت شش بامداد به وقت محلی در حومه شهر "پل علم"، مرکز ولایت لوگر روی داد که در آن فرد مهاجم کشته شد و سه مامور پلیس زخمی شدند. یکی از زخمیان ساعاتی بعد درگذشت

آقای صادق افزود که یک مهاجم انتحاری دیگر هم مواد منفجره همراه خود را در نزدیک ولسوالی/فرمانداری "برکی برک" منفجر کرد که در اثر آن خودش کشته و یک مامور پلیس زخمی شد.

طالبان مسئولیت این دو انفجار را هم به عهده گرفته است.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی در کابل از کشته شدن یک مهاجم انتحاری دیگر در محله شیرپور این شهر خبر داده‌اند.

محمدداوود امینی معاون فرمانده پلیس کابل در محل رویداد به خبرنگاران گفت که این مهاجم یک خودرو مملو از مواد منفجره با خود داشت، اما پس از آن که از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شد، هدف شلیک گلوله قرار گرفت.

آقای امینی که جسد این مهاجم و خودرو بمبگذاری شده او را به خبرنگاران نشان می داد، گفت که هنوز به درستی مشخص نیست که او برای حمله به چه هدفی به این محله آمده بود.

پیش از این برخی منابع امنیتی از کشته شدن دو مهاجم در محله شیرپور خبر داده و گفته بودند که هدف آنها یک ساختمان متعلق به اداره امنیت ملی بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.