واکنش ناتو به تعیین ضرب‎الاجل حکومت برای خروج از میدان‎وردک

به روز شده:  12:09 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391
گونتر کاتز

"ما تمامی اتهام‎ها در مورد بدرفتاری را جدی می‌گیریم"

ناتو در واکنش به ادعای دولت افغانستان مبنی بر بدرفتاری نیروهای ویژه آمریکا با ساکنان ولایت میدان وردک، گفته به شواهدی دست نیافته که این ادعا را ثابت کند.

دیروز، یکشنبه (۶ حوت/اسنفد) ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که حامد کرزی به نیروهای ویژه آمریکایی دو هفته کلیک مهلت داده که از این ولایت خارج شوند.

او دلیل تعیین این ضرب‎الاجل از جانب شورای امنیت ملی را "آزار، اذیت، شکنجه و حتی قتل مردم بیگناه توسط افراد مسلحی زیر نام قوای خاص آمریکایی در ولایت میدان وردک" عنوان کرد.

هدف از تعیین ضرب الاجل چیست؟

ایوب آروین

بی‌بی‎سی

هنوز مدارک و شواهدی در زمینه دست داشتن این نیروها در قتل، آدم‎ربایی و بدرفتاری با ساکنان میدان وردک ارائه نشده و آن چه تا حال گفته شده در حد مصاحبه‎های مطبوعاتی بوده است.

ناظران بر این باورند که تصمیم اخیر حکومت بیشتر برای جلب حمایت مردم و به ویژه روستاییان مناطق پشتون‎نشین است. نارضایتی از حضور نیروهای بین‎المللی در جنوب و شرق افغانستان بیشتر از سایر مناطق این کشور است.

طرح منع درخواست عملیات هوایی از ناتو و عملیات شبانه و واگذاری مسئولیت بازداشتگاه‎های تحت کنترل نیروهای بین‎المللی به دولت هم در همین راستا دانسته شده است.

به نظر می‎رسد که حکومت حامد کرزی با نزدیک شدن به پایان دوره کاری خود در سال ۲۰۱۴ میلادی، فعالیت‎های نظامی ائتلاف بین‎المللی را گام به گام محدود می‌کند.

این امر این نگرانی را هم مطرح کرده که ممکن است افراط در این کار زمینه‎ساز گسترش فعالیت شورشیان و در نتیجه افزایش ناامنی شود.

میدان وردک برای گروه طالبان و حزب اسلامی ورودی شهر کابل شمرده می‎شود. این دو گروه حضور فعالی در این ولایت دارند و به صورت بالقوه تهدیدی علیه پایتخت شمرده می‎شوند.

روز دوشنبه ژنرال گونتر کاتز سخنگوی ناتو به خبرنگاران در کابل گفت که از تصمیم اخیر حکومت افغانستان آگاه است، اما شواهدی که اتهامات مطرح شده از سوی حکومت را ثابت کند، وجود ندارد.

او تاکید کرد که ناتو در همکاری با حکومت افغانستان تلاش می‎کند که راه حلی برای رفع نگرانی شهروندان افغان پیدا کند.

آقای کاتز گفت: "ما تمامی اتهام‎ها در مورد بدرفتاری را جدی می‌گیریم و تلاش به خرج می‎دهیم تا واقعیت‎های مربوط به این مساله را مشخص کنیم."

او افزود: "ما وضعیت در وردک را به صورت جدی ارزیابی می‎کنیم و این مساله را در هماهنگی کامل با همکاران افغان خود حل خواهیم کرد."

سخنگوی پیمان ناتو تاکید کرد که همه عملیات نظامی که از سوی نیروهای تحت فرمان این پیمان در ولایت میدان وردک اجرا شده، با هماهنگی نیروهای افغان انجام شده است.

با این حال، ژنرال کاتز در پاسخ به این پرسش که آیا نیروهای ویژه آمریکایی مطابق ضرب‎الاجل تعیین شده از سوی حکومت افغانستان ولایت میدان وردک را ترک می‎کنند یا نه، توضیحی نداد.

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان در صفحه فیسبوک خود از قول ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت نوشت که برای اجرای دستور حامد کرزی، از نیروهای ویژه آمریکایی خواسته شده که ولایت میدان وردک را در مدت تعیین شده "تخلیه" کنند.

آقای عظیمی گفته است که مقام‎های امنیتی تصمیم گرفته‎اند که نیروهای ارتش در محلات استراتژیک این ولایت مستقر شوند و عملیات پاکسازی و گشتزنی مطابق "برنامه جدید امنیتی" اجرا شود.

ولایت میدان وردک با شهر کابل فاصله کمی دارد و نفرات مسلح وابسته به گروه طالبان و حزب اسلامی در شماری از مناطق استراتژیک آن حضور فعال دارند.

دو شاهراه کابل-قندهار و کابل-بامیان از این ولایت می‎گذرد و در چند ماه گذشته گزارش‎هایی منتشر شده که دسته‎های مسلح وابسته به این دو گروه اقدام به راهگیری و حتی قتل مسافران کرده‎اند. در چند مورد سربریدن مسافران به نفرات مسلح شورشیان نسبت داده شد.

در پی اعلام تصمیم اخیر حامد کرزی برای خروج نیروهای ویژه آمریکایی از میدان وردک، شماری از رسانه‌های افغانستان، از آن انتقاد کردند که چرا دولت به جای این تصمیم، مانع فعالیت شورشیان نمی‌شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.