روزنامه‌های کابل، یکشنبه ششم حوت

به روز شده:  09:25 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

نشست وزیران دفاع سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ـ ناتو ـ بازداشت مولوی فقیر محمد یکی از سران طالبان پاکستانی در افغانستان و اعدام شهروندان افغانستان در ایران از مهم‌ترین موضوع‎های مطالب تحلیلی روزنامه‌های روز یکشنبه ششم حوت/اسفند در کابل است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود تعهدات ناتو مبنی بر حمایت‎های مالی و فنی نیروهای امنیتی افغان را با اهمیت خوانده و تاکید کرده که این تعهدات باید "واقعی و دوامدار" باشد.

این روزنامه نوشته که در آغاز نیروهای ناتو می‌خواستند که به گونه مستقلانه با هراس افکنی مبارزه کنند و پیروزی آن را به نام خود ثبت کنند، اما بعد دریافتند که این کار بسیار دشوار است و برنامه‌های آموزش نیروهای امنیتی افغان را با سرعت و شتاب آغاز کردند.

روزنامه افغانستان افزوده که با توجه به حجم مسئولیت‌های امنیتی و خطرهای بالقوه ای که پس از خروج نیروهای بین‌المللی متوجه افغانستان است، نیروهای افغان نمی‌توانند پاسخگوی دشواری‌های امنیتی باشند. بنابراین، جامعه جهانی باید در کنار آموزش‌های حرفه ای، به تجهیز و تامین امکانات مالی و تدارکاتی نیروهای امنیتی افغان نیز توجه کند.

وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست اخیر خود در بروکسل اعلام کردند که پس از سال ۲۰۱۴ بین هشت تا دوازده هزار نیروی آنان در افغانستان باقی خواهند ماند.

روزنامه ماندگار نیز به نشست وزیران دفاع ناتو پرداخته و موضوع طرح آمریکا برای تامین بودجه ۳۵۲ هزار نیروی امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۱۸ را بررسی کرده است.

ماندگار نوشته که در ابتدا این طرح بسیار امیدوارکننده به نظر می رسد، اما این راهکار اشکال کیفی دارد.

این روزنامه از عدم تجهیز و تسلیح نیروهای امنیتی به عنوان مشکل نخست این طرح یاد کرده و به مشکلات دیگر چون "رخنه جاسوسان" در صفوف نیروهای امنیتی افغان و اعتیاد افراد این نیروها نیز اشاره کرده است.

نویسنده ماندگار همچنان سیاست حکومت افغانستان را در مورد آزادی طالبان مورد انتقاد قرار داده و پرسیده که اگر این روند ادامه یابد، تقویت و تجهیز نیروهای امنیت افغانستان چه سودی خواهد داشت؟

"در سیاست حمایت از طالبان تجدید نظر کنید" سرخط روزنامه ۸ صبح امروز است.

این روزنامه به خبر بازداشت مولوی فقیرمحمد در ولایت ننگرهار و درخواست حکومت پاکستان برای استرداد وی، اشاره کرده است.

نویسنده ۸صبح از نگاه سیاست‌مداران و چهره‌های مذهبی پاکستان به طالبان افغانستان و پاکستان انتقاد کرده و تاکید دارد که طالبان افغانستان و پاکستان با هم روابط نزدیک دارند.

۸صبح گفته که سیاست‌مداران و چهره‎های مذهبی پاکستان، جنگ، ترور و انتحار را در افغانستان مشروع می‌دانند و در پاکستان نامشروع. تا زمانی که این دید در نزد آنان وجود داشته باشد بحران امنیت در افغانستان و پاکستان مهار نخواهد شد.

روزنامه اطلاعات روز در سرمقاله خود اعدام شهروندان افغان در ایران را بررسی کرده است.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که دولت ایران در تلاش است تا با افزایش این اعدام‌ها، فشارهای داخلی را بر حکومت افغانستان افزایش دهد و بعدا از طریق سازش و توافق، به امتیازات سیاسی دست یابد.

این روزنامه به مخالفت صریح ایران با حضور نیروهای آمریکایی و تلاش شان به عدم امضای تفاهمنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن اشاره کرده و نوشته که این موضوعات ‌می‌تواند خواست هایی باشد که حکومت ایران در صدد تحقق آن ها است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.