روزنامه های کابل: دوشنبه، ۷ حوت

به روز شده:  09:36 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391

دستور اخیر دولت افغانستان برای خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان-وردک در صدر موضوع‌های تحلیلی و خبری شماری از روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار گرفته است. حملات انتحاری روز یکشنبه، ۶ حوت/اسفند در لوگر و ننگرهار هم از دیگر مسائل مورد توجه این روزنامه‌ها است.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان عصر دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی بدون از پیش برنامه‌ریزی شده شرکت کرد و کلیک گفت که شورای امنیت ملی دستور خروج نیروهای ویژه آمریکایی در ظرف دو هفته را صادر کرده است. او دلیل صدور این دستور را "آزار، اذیت، شکنجه و حتی قتل مردم بیگناه توسط افراد مسلحی تحت نام قوای خاص آمریکایی در ولایت میدان وردک" عنوان کرد.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی گفت که آنها هر نوع ادعای مربوط به بدرفتاری را جدی می‌گیرند، اما فعلا نمی‌تواند در مورد حادثه اخیر ابراز نظر کند.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "چرا دست طالبان در وردک و لوگر باز است؟"، با اشاره به تصمیم اخیر دولت افغانستان برای تعیین ضرب الاجل برای خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک نوشته که پخش این خبر شگفتی بسیاری را در پی داشته است. نویسنده پرسیده که این نیروها چگونه "آدم‌ربایی" می‌کردند و آیا مقام‌های محلی به صورت ناگهانی متوجه این امر شدند.

نویسنده این نگرانی را مطرح کرده که تعیین این ضرب‌الاجل بخشی از "کشتی نرم" بین دولت افغانستان و متحدان غربی آن باشد. به نظر نویسنده، مساله بازداشتگاه‌های تحت کنترل نیروهای بین‌المللی، وضعیت حقوقی این نیروها بعد از ۲۰۱۴ هم بخشی از همین "کشتی نرم" است. ۸صبح تاکید کرده که تنش در روابط افغانستان و نیروهای ائتلاف به سود هیچ یک از دو طرف نیست.

نویسنده افزوده که رسانه‌ای سازی اختلاف‌ها و بعد "حیثیتی کردن" مواردی از آن به سود تامین امنیت در افغانستان نیست و استفاده از این روش برای هیچ مقام حکومتی افغانستان "اعتبار و منزلت اجتماعی" کسب نمی‌کند. ۸صبح تاکید کرده که عقلانیت سیاسی حکم می‌کند که چنین مسایل باید از طریق گفتگو و بدور از "هیاهو" حل شود.

روزنامه افزوده که سال‌ها است که طالبان بر بخش‌هایی از ولایت‌های میدان وردک و لوگر مسلط هستند و آنها از این مناطق کابل را تهدید می‌کنند. به تعبیر نویسنده، چرا علیه آنها عملیات نظامی اجرا نمی‌شود، چرا حاکمیت دولتی در این دو ولایت توسعه نمی‌یابد و چرا "دست طالبان باز گذاشته شده است؟" ۸صبح از شورای امنیت ملی خواسته که به این سوال‌ها پاسخ دهد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که هنوز مشخص نیست که گزارش‌های رسیده از میدان وردک در مورد نقش نیروهای آمریکایی در خشونت تا چه حدی دقیق است، اما طالبان در این ولایت حضور گسترده‌ای دارند و "سربریدن ۲۳" نفر در چند ماه گذشته بیانگر این موضوع است. به نظر نویسنده، این مشخص است که حکومت محلی در مبارزه با طالبان "کاملا ناموفق" بوده است.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز افزوده که خرابکاری، بمبگذاری، حملات مسلحانه و انتحاری طالبان و سربریدن غیرنظامیان توسط نفرات این گروه بیانگر "بی‌کفایتی مسئولان محلی" است، اما حکومت مرکزی برای رفع این مشکلات هیچ اقدامی نکرده است. به تعبیر نویسنده، میدان وردک همچنان "جولانگاه شورشیان" است.

روزنامه سرنوشت حملات دیروز را "زبان دیگر پاکستان" خوانده و نوشته که شیوه این حملات و هدف‌هایی که برای حمله انتخاب شده بود، بیانگر آن است که این حملات یک هدف ویژه سازمان‌دهی شده بود. به نظر نویسنده، این حملات در واکنش به پاسخ منفی دولت افغانستان به درخواست پاکستان برای تحویل دادن مولوی فقیرمحمد راه اندازی شد.

به تعبیر سرنوشت، این حملات هر چند هدف مجریان آن را تحقق نبخشید، اما در واقع "زبان دیگری" بود که پاکستان از آن برای درخواست مولوی فقیرمحمد از دولت افغانستان استفاده کرد. به نظر نویسنده، پاکستان با سازمان حملات هشدار داد که اگر این مولوی تحویل داده نشود، حملات گسترده‌ای از این دست به وسیله دوستان پاکستان در افغانستان اجرا خواهد شد.

سرنوشت افزوده که پاکستان تاکید دارد که این عضو ارشد طالبان پاکستان هر چه زودتر به پاکستان تحویل داده شود، زیرا او اطلاعاتی در اختیار دارد که اگر در اختیار اداره امنیت ملی افغانستان قرار گیرد، ممکن است به زیان پاکستان باشد. با جود این، نویسنده معتقد است که احتمال آن وجود دارد که دولت افغانستان فقیرمحمد را با زندانیان طالبان افغانستان در پاکستان تبادله کند یا در پی سازش دیگری به پاکستان تحویل دهد.

آرمان ملی هم در سرمقاله خود حملات اخیر انتحاری را با دستگیری مولوی فقیرمحمد و عدم شرکت علمای پاکستانی در اجلاس مشترک علمای افغانستان و پاکستان که قرار بود ماه آینده میلادی در کابل برگزار شود، مرتبط دانسته دانسته است.

به باور روزنامه، هم طالبان پاکستانی و هم شورای علمای پاکستانی در پی بازداشت مولوی فقیرمحمد می‌خواستند "ضرب شصتی" به نیروهای امنیتی افغانستان نشان دهند. به تعبیر آرمان ملی، سازمان‌دهی چهار حمله انتحاری در یک روز در افغانستان بیانگر آن است که طالبان نمی‌توانند در بند بودن فقیرمحمد را تحمل کنند.

نویسنده اما افزوده که نیروهای امنیتی افغانستان در مقابله با هر چهار حمله انتحاری موفق بودند و این موفقیت نشان می‌دهد که این نیروها به توانایی و ظرفیت خوبی دست یافته‌اند. آرمان ملی به کشته شدن بمبگذار انتحاری به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در کابل اشاره کرده و آن را نشانه موفقیت این نیروها دانسته است.

با وجود این، آرمان ملی هشدار داده که بازداشت مولوی فقیرمحمد می‌تواند بیشتر از این برای افغانستان هزینه داشته باشد. نویسنده تاکید کرده که به نیروهای امنیتی باید هشدار داده شود که "پاکستان" در پی "انتقام‌گیری" است و این مساله را نباید پایان یافته تلقی کرد.

روزنامه دولتی انیس عدم شرکت علمای پاکستانی در اجلاس مشترک علمای پاکستانی و افغانستان و اظهارات اخیر طاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان را در سرمقاله خود بررسی کرده و آن را حمایت از ادامه خشونت و افراط‌گرایی در افغانستان دانسته است.

به نوشته این روزنامه، آقای اشرفی گفته که اگر جلسه کابل برای صلح برگزار می‌شود چرا نمایندگان گروه طالبان در آن شرکت نمی‌کنند و همچنین او نمی‌خواهد که فتوایی علیه گروه طالبان در افغانستان در چنین نشستی صادر شود.

انیس افزوده که این اظهارات بیانگر آن است که علمای پاکستان جنگ و افراط‌گرایی را در افغانستان جایز می‌دانند ــ چیزی که به تعبیر نویسنده، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، هم در پی آن بوده است.

روزنامه ماندگار در گزارش اصلی صفحه نخست خود نوشته که "رقابت‌ها" بین اعضای ارشد جمعیت اسلامی پایان یافته و آنها موافقت کرده‌اند که این حزب به صورت شورایی رهبری شود. روزنامه از احمدضیا مسعود به عنوان "دبیر کل" این حزب نام برده و افزوده که شورای رهبری این حزب ۱۵ تا ۲۵ عضو خواهد داشت.

پس از ترور برهان‌الدین ربانی رهبر پیشین جمعیت اسلامی در یک حمله انتحاری در سنبله/شهریور سال گذشته، این حزب برای خود رئیسی تعیین نکرد و صلاح‌الدین ربانی پسر ارشد آقای ربانی سرپرستی آن را به عهده گرفت. گفته می‌شود که "رقابت" برای رهبری این حزب بین اعضای ارشد آن از دلائل اصلی به تعویق افتادن انتخابات رئیس جمعیت اسلامی بوده است.

ماندگار نوشته در نشستی که اخیرا با حضور اعضای برجسته جمعیت اسلامی برگزار شد، احمدضیا مسعود رئیس جبهه ملی، اسماعیل خان وزیر انرژی و آب، عبدالله عبدالله رئیس ائتلاف ملی، حفیظ منصور نماینده مجلس شرکت کردند و محمدقسیم فهیم معاون رئیس جمهوری و عطامحمد نور والی بلخ از تصمیم شرکت کنندگان این نشست حمایت کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.