در حمله طالبان به پاسگاه پلیس در غزنی 'هفده نفر کشته شدند'

به روز شده:  11:10 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391
موسی اکبرزاده

والی غزنی حمله طالبان به پاسگاه پلیس را "ناجوانمردانه" توصیف کرد

موسی اکبرزاده، والی غزنی در جنوب افغانستان به بی‎بی‎سی گفته‌است که نفرات مسلح گروه طالبان با حمله به یک پاسگاه پلیس در ولسوالی "اندر" در این ولایت، هفده نفر را هدف تیراندازی قرار داده و به قتل رسانده اند.

آقای اکبرزاده گفت که در حمله شب (سه‎شنبه، ۸ حوت/اسفند) "در مجموع ۱۷ نفر شهید شدند که در بین آنها ۱۰ نفر پلیس محلی و هفت نفر غیرنظامی هستند."

اما پیشتر عبدالجامع جامع معاون شورای ولایتی غزنی گفته بود که همه این افراد پلیس محلی بودند.

به گفته این مقام محلی، کشته شدگان پس از خوردن شام، مسموم شده بودند و بعد طالبان وارد پاسگاه شدند و آنها را به گلوله بستند.

به گفته او، این ماموران در پاسگاه استراتژیک روستایی موسوم به "حبیب گودلی" ولسوالی اندر مستقر بودند و ماموریت آنان، جلوگیری از پیشروی طالبان بود.

در مقابل، والی غزنی تاکید داشته که هنوز مشخص نیست که این افراد ابتدا مسموم شدند و سپس هدف تیراندازی گرفتند.

وی گفته است که فرمانده پلیس برای بررسی این ماجرا به محل رفته و پس از تحقیقات، جزئیات این مساله روشن خواهد شد.

آقای اکبرزاده در پاسخ به این پرسش که چرا غیرنظامیان در این پاسگاه کشته شدند، گفت که ماموران مستقر در این پاسگاه پلیس محلی بودند و به همین دلیل محدودیت زیادی برای رفت و آمد روستاییان و خویشاوندان ماموران پلیس به پاسگاه وجود نداشته است.

امسال غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامگذاری شده است

گروه طالبان مسئولیت حمله به این پاسگاه را به عهده گرفته و گفته‌اند که ۱۹ مامور پلیس را کشته‎اند.

گفته شده که ماموران پلیس محلی ولسوالی اندر کسانی هستند که در قیام علیه گروه طالبان در این منطقه همکاری کرده بودند.

پیش از این قیام‏‎کنندگان به عنوان یک جنبش " کلیک خودجوش" معرفی شده بودند. لطف‏‎الله کامران فرمانده آنها گفته بود که مردم به دلیل محدودیت‎های شدیدی که طالبان در منطقه وضع کرده بودند، علیه این گروه قیام کرده اند.

طالبان در زمان حاکمیت خود بر ولسوالی اندر مکتب‎ها (مدرسه‎‏ها) را تعطیل کرده بودند و مانع از اجرای طرح‎های عمرانی می شدند.

غزنی از ولایت‎های ناامنی است که گروه طالبان در برخی از مناطق آن حضور فعال دارند و هر از چند گاهی دست به حملات مسلحانه می‌زنند.

شهر غزنی از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان کنفرانس اسلامی، ایسیسکو، امسال به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامگذاری شده و قرار است در ماه حمل (فروردین) سال آینده خورشیدی این عنوان رسما در مراسمی اعلام شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.