داستان اعتیاد کارگران بازگشته افغان از ایران

به روز شده:  14:55 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391

شمار افراد معتاد در این ولایت حدود ۶۰ هزار نفر تخمین زده شده است

مسئولان دفتر محلی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات گفته اند، شماری از کارگران افغان در بیرون از کشور برای کاهش خستگی ناشی از کار فیزیکی و آماده شدن برای انجام کارهای بیشتر مواد مخدر مصرف می‌کنند ـ موادی که تصور می‎شود نیروزا هستند.

عبدالقادر رحیمی، رئیس این دفتر گفت این کارگران به علت فقدان تخصص و مهارت مجبور می‎شوند که به طمع سود بیشتر این‎ گونه مواد را مصرف کنند.

آقای رحیمی گفت: "ما در حقیقت کارگر فنی نداریم، یک تعداد افراد داریم که فقط انرژی خود را می‎فروشند. طبعاً وقتی که به بیرون از کشور می‎روند، اگر انرژی نداشته باشند، که از آنان چیزی می‎خرد؟ چیز قابل فروش آنان انرژی است. به همین دلیل است که آنها می‎روند تا مواد انرژی‎زا پیدا کنند."

او افزود: "این کارگران تخصص و مهارت ندارند و فقط انرژی دارند و می‎توانند بار حمل کنند یا کارهایی از این قبیل انجام دهند. نیاز است تا به آنها مهارت بدهیم که انرژی فروشی نکنند، مهارت بفروشند."

داکتر ناصر نورزی: تریاک یکی از مسکن‎های مخدره است. کسانی که کارهای سنگین می‎کنند، برای رفع خستگی و تسکین درد آن را مصرف می‎کنند. این مواد به صورت کوتاه مدت، درد و خستگی را کاهش می‎دهد. با گذشت زمان مصرف این مواد تاثیرش را از دست می‎دهد، و مصرف‎کننده ناگزیر می‎شود برای رسیدن به آن کیفیت اولی روز به روز میزان مصرف را بالا ببرد.

به باور آقای رحیمی، لازم است تا برنامه‎های تبلیغاتی گسترده و عام فهم در مناطق روستایی افغانستان اجرا شود تا همه بدانند که هنگام کار در بیرون از کشور نباید به طمع سود بیشتر مواد ظاهراً نیروزا مصرف کنند.

شماری از معتادان رد مرز شده می‎گویند به علت خستگی زیاد از کارهای سنگین، مانند چاه‎کنی، خشت‎پزی (آجرپزی)، و دیگر کارهای ساختمانی، به تریاک روی آوردند.

رضا از اهالی ولایت بامیان سه سال پیش از ایران رد مرز شده است. او دیگر نتوانسته به خانواده‎اش بپیوندد.

او گفت: "در ایران در کوره خشت‎پزی کار می‎کردم. رفیقانم تریاک می‎کشیدند. به من هم تعارف کردند. ما با شراکت کار می‎کردیم . من هم تریاک کشیدم. این مواد نیروزاست و نیرو می‎دهد ولی متوجه نبودیم که وقتی بکشیم آدم را ناتوان می‎کند."

عبدالرحمان از هالی هرات گفت: "من از یک پا معلول هستم. در ایران کار می‎کردم. چاه می‎کندم. موقعی که داخل چاه بودم، فشاری زیادی تحمل می‎کردم. دوستانم می‎گفتند که تریاک خستگی را رفع می‎کند."

تریاک در بدل کار؟

هرچند اکثر کارگران افغان، کارگران دیگر و همقطاران خود را مسئول بدبختی خود می‎دانند، عده‎ای هم می‎گویند کارفرمایان، آنان را به مصرف تریاک تشویق می‎کردند.

سید عبدالله یکی دیگر از معتادان رد مرز شده که در کارهای ساختمانی و دامداری در ایران مشغول بوده می‎گوید: "کارفرما به صورت مستقیم ما را تشویق نمی‎کرد، اما به طریقی وادار می‎کرد، تا کار بیشتر کنیم. می‎گفت مصرف تریاک خستگی کار و درد را از بین می‎برد. او غیرمستقم منبع بدست آوردن تریاک را به ما معرفی می‌کرد."

یکی دیگر از معتادان گفت در مراحل اول، کارفرما تریاک را به صورت رایگان در اختیار او قرار می‎داد اما همین‎که به آن عادت کرد، مجبور بود فقط در عوض دریافت تریاک، کار کند.

مسئولان اداره‎های مبارزه با مواد مخدر و امور مهاجران هم می‎گویند بسیاری از معتادان رد مرز شده به آنان گفته‎اند که در محیط کار تشویق شده‎اند تا برای رفع خستگی و آمادگی بیشتر برای کار، تریاک مصرف کنند.

افزایش سالانه معتادان

"یک کارگر افغان که برای کار به ایران رفته بود و برغم اصرار دیگران نمی‌خواسته تریاک مصرف کند، کسانی که در اتاق با او بوده‌اند هر روز چای سیاه تیره به او می‌دادند و او با این چای احساس آرامش می‌کرده و رفته رفته به همین چای سیاه تیره معتاد شده بود. سرانجام بعد از مدتی دریافته بود که در چای او تریاک می‌انداخته‌اند و او در نهایت خود را معتاد به تریاک یافت"

عبدالقادر رحیمی

آمار ارائه شده از سوی ریاست امور مهاجران هرات نشان می‎دهد که در سه سال اخیر شمار کارگران معتادی که از ایران رد مرز می‎شوند، پیوسته رو به افزایش بوده است.

هرچند این اداره تنها آمار آسیب پذیرترین معتادان را در سه سال اخیر ثبت کرده است. به گفته رئیس امور مهاجران هرات، در سه سال اخیر بیش از ۷۵۰ تن از آسیب پذیرترین معتادان ردمرزی شناسایی شده‎اند.

از آغاز سال جاری تا اکنون حدود ۱۲۰ هزار نفر از ایران رد مرز شده‎اند.

اداره مبارزه با مواد مخدر هرات هم شمار افرادی را که در ایران معتاد شده‎اند هزاران نفر تخمین زده است.

آیا واقعاً مواد مخدر و مخصوصاً تریاک باعث تولید انرژی در بدن می‎شود؟

داکتر ناصر نورزی، کارمند سازمانی که در زمینه کمک به معتادان در هرات فعالیت دارد گفت: "تریاک یکی از مسکن‎های مخدره است. کسانی که کارهای سنگین می‎کنند، برای رفع خستگی و تسکین درد آن را مصرف می‎کنند. این مواد به صورت کوتاه مدت، درد و خستگی را کاهش می‎دهد."

او افزود: "با گذشت زمان مصرف این مواد تاثیرش را از دست می‎دهد، و مصرف‎کننده ناگزیر می‎شود برای رسیدن به آن کیفیت اولی روز به روز میزان مصرف را بالا ببرد تا این‎که به مصرف مواد خطرناک‎تر روی می‎آورد و در نهایت تمام توان جسمی و روانی خود را از دست می‎دهد."

تریاک با چای

در سه سال اخیر بیش از ۷۵۰ تن از آسیب پذیرترین معتادان ردمرزی شناسایی شده‎اند

همه کارگرانی که در ایران معتاد شده‎اند آگاهانه به این عمل روی نیاورده‎اند.

عبدالقادر رحیمی، رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر هرات گفت: "یک کارگر افغان که برای کار به ایران رفته بود و برغم اصرار دیگران نمی‌خواسته تریاک مصرف کند، کسانی که در اتاق با او بوده‌اند، هر روز چای سیاه تیره به او می‌دادند و او با این چای احساس آرامش می‌کرده و رفته رفته به همین چای سیاه تیره معتاد شده بود. سرانجام بعد از مدتی دریافته بود که در چای او تریاک می‌انداخته‌اند و او در نهایت خود را معتاد به تریاک یافت."

به گفته رئیس مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات، شمار افراد معتاد در این ولایت حدود ۶۰ هزار نفر تخمین زده شده است. چهل درصد این افراد به مصرف هیروئین و تریاک و بقیه معتاد به مصرف چرس (حشیش) و مشروبات الکلی و قرص‌های نشئه‌آور هستند.

با آنکه در حال حاضر در هرات چندین درمانگاه دولتی و خصوصی تداوی معتادان فعالیت دارند، اما شمار افراد معتاد در حدی است که به هیچ وجه با امکاناتی که برای معالجه آنها فراهم شده، تناسب ندارد.

اعتیاد به مواد مخدر به مشکلات اجتماعی دیگری گره خورده است و از جمله فقر و بیکاری. تصور می‌شود که افغانستان تا ریشه کن کردن این معضلات راهی دراز در پیش دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.