اعلام آمادگی سازمان ملل برای گفتگو با گروه طالبان

به روز شده:  13:04 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

یوناما پخش نامه سرگشاده طالبان در واکنش به گزارش اخیر خود را، تمایل این گروه برای گفتگو تلقی کرده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان - یوناما - اعلام کرده که آماده است برای حفاظت از غیرنظامیان با طالبان وارد "مذاکره مفید" شود.

پیشتر یوناما در کلیک گزارشی ۸۱ در صد تلفات غیرنظامیان در درگیری های افغانستان را به گروه طالبان نسبت داده بود.

طالبان در واکنش به این گزارش سازمان ملل، با انتشار نامه‎ای سرگشاده از بیطرفی این سازمان انتقاد کرد، اما یوناما انتشار این نامه را مثبت دانسته وطالبان را به گفتگو دعوت کرده است.

این نخستین باری است که دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان به طالبان پیشنهاد گفتگو کرده است.

نیلاب مبارز، از سخنگویان یوناما در کابل، به بی‎بی‎سی گفت که این سازمان آماده است برای حفاظت از غیر نظامیان با طالبان وارد مذاکره شود.

خانم مبارز با اشاره به نامه سرگشاده طالبان گفت: "یوناما از این اعلامیه طالبان استقبال می‎کند و آن را نشانه تمایل (این گروه) برای شرکت در گفتگوهای مفید در راستای تامین حقوق بشر و کمک های بشردوستانه می داند."

او افزود: "یوناما توقع دارد که این گفتگوها بر رفتار با افراد غیرنظامی و حفاظت از آنها در مطابقت با قوانین بشردوستانه بین المللی و حفاظت از مردم غیرنظامی در جریان منازعه متمرکز باشد. یوناما به همین منظور حاضر است با گروه طالبان وارد گفتگوی مفید شود."

در گزارش سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۲ که هفته گذشته پخش شد، ۸۱ در صد تلفات شهروندان غیرنظامی به گروه طالبان نسبت داده شده بود.

اما طالبان در نامه سرگشاده خود پرسیده‌اند که آیا یوناما به عنوان یک سازمان غیرجانبدار با طالبان تماس برقرار کرده و از آنها پرسیده است که چه کسی بمبگذاری می‎کنند و چرا غیرنظامیان هدف انفجار قرار گرفته‎اند؟

از اظهارات سخنگوی یوناما چنین بر می آید که سازمان ملل متحد این پرسش طالبان را نشانه تمایل این گروه برای گفتگو تلقی کرده است.

طالبان تا حال در مورد این پیشنهاد دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان ابراز نظر نکرده اند، اما این گروه می گوید در گذشته برای بررسی تلفات غیرنظامیان بارها خواستار تشکیل کمسیون ویژه شده ولی به خواست آنها توجه نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.