روزنامه های کابل: سه شنبه، ۸ حوت

به روز شده:  13:38 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

گزارش بی‌بی‌سی از بدرفتاری پلیس در ولایت هلمند، درج قومیت و زبان مادری در شناسنامه‌های الکترونیک و فرمان اخیر رئیس جمهوری مبنی بر خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک، از مهم‎ترین موضوعهای تحلیلی روزنامه‌های سه‎شنبه هشتم حوت/اسفند در کابل است.

در گزارش تحقیقی کلیک بی‌بی‌سی که روز دوشنبه از برنامه پانوراما پخش شد، آمده که پلیس ولسوالی سنگین ولایت هلمند در قتل، آدم‌ربایی و سوء استفاده از کودکان دست دارد. دولت افغانستان در واکنش به این گزارش گفته که در این مورد تحقیق می‎کند.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود نوشته که اکنون نیروهای امنیتی افغانستان شب و روز برای تامین امنیت تلاش می‎کنند، بنابراین، باید در مورد خودسری بخش‌هایی از این نیروها بررسی جدی صورت گیرد و با عاملان آن برخورد جدی شود.

نویسنده ۸صبح به این باور است که دلیل اصلی این خودسری‌ها، استخدام افرادی در این نیروها است که به باور نویسنده، براساس ملاحظات و مصلحت‌ها صورت می‌گیرد.

۸صبح تاکید کرده که نهاد‌های امنیتی باید در آوردن اصلاحات و جلوگیری از خودسری‌ها جدی باشند و این جدیت خود را به مردم ثابت کنند و نتایج بررسی‌های‌ خود را منتشر کنند تا همکاری مردم با این نیروها بیشتر شود.

"بیم و امیدهای شناسنامه‌های الکترونیک" عنوان سرمقاله روزنامه ماندگار است. این روزنامه از تصمیم اخیر رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر درج قومیت و زبان مادری در این کلیک شناسنامه‌ها استقبال کرده است.

ماندگار نوشته که این کار سبب می‌شود تا ابهام مساله اقوام، اکثریت و اقلیت در افغانستان و اتهام قوم‎گرایی دستگاه حاکم رفع شود و شمار دقیق جمعیت کشور معلوم شود.

نویسنده ماندگار اما از دادن شناسنامه به طالبان پیوسته به صلح ابراز نگرانی کرده و گفته این موضوع شاید سبب شود که ماموران سازمانهای اطلاعاتی کشورهای منطقه زیر نام طالبان تسلیم شده، صاحب شناسنامه شوند و در نهادهای دولتی بیشتر از گذشته نفوذ کنند.

کلیک فرمان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک، از موضوعهای دیگری است که روزنامه‌های امروز کابل به آن پرداخته اند.

مقامات دولتی دلیل صدور این دستور را "آزار، اذیت، شکنجه و حتی قتل مردم بیگناه توسط افراد مسلحی تحت نام قوای خاص آمریکایی در ولایت میدان وردک" عنوان کردند.

روزنامه سخن جدید نوشته که نیروهای خارجی اکنون به یکی از دردسرهای بزرگ حکومت و ملت تبدیل شده اند، در حالی که برای تامین امنیت و بازسازی با مردم به افغانستان آمده بودند.

سخن جدید از ولایت میدان وردک به عنوان یکی از ناامنترین ولایات کشور یاد کرده و نوشته که باید برای تامین امنیت این ولایت پس از خروج نیروهای ویژه آمریکایی تدابیر لازم گرفته شود.

روزنامه انصاف هم به بررسی این فرمان رئیس جمهوری پرداخته و به این باور است که بیش از عمل کردن یا نکردن آمریکایی ها به این دستور، نفس حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان مهم است.

انصاف افزوده که نیروهای آمریکایی از ولایت میدان وردک خارج می‌شوند، نه از افغانستان. با این اقدام تنها مشکل ولایت میدان وردک حل می‌شود و نیروهای آمریکایی در نقطه ای دیگر مستقر خواهند شد.

روزنامه باور نیز امروز حضور نیروهای ویژه را در افغانستان، در سرخط مطالبش قرار داده است. باور افزوده که نیروهای ویژه بین المللی که در افغانستان مستقر هستند، از کشورهای آمریکا، استرالیا و بریتانیا هستند که تنها به وزارت دفاع همین کشورها پاسخگو هستند.

نویسنده باور به تاکید خواسته که باید ماموریت این نیروها که اهداف کشورهای‌شان را تعقیب می‌کنند، روشن شود و این نیروها باید ارزش‌های جامعه افغانی را احترام و رعایت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.