ریزش برف گذرگاه سالنگ را بار دیگر مسدود کرد

به روز شده:  11:53 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

ژنرال رجب: انتظار می‎رود سالنگ برای دو روز دیگر نیز بسته بماند.

ریزش برف شدید در شمال کابل پایتخت افغانستان بزرگراه سالنگ را بار دیگر بر روی ترافیک مسدود و ارتباط زمینی میان کابل و ۹ ولایت شمالی افغانستان را قطع کرد.

بر اساس اعلام وزارت فواید عامه/ راه و ترابری روزانه هفت تا ده هزار وسیله نقلیه از این مسیر عبور می‎کنند.

ژنرال رجب، مسئول امنیت گذرگاه سالنگ به بی بی سی گفت:" ریزش برف از دیروز شروع و از ساعت چهار بامداد امروز، سه شنبه ۸ حوت/ اسفند، این مسیر بر روی ترافیک بسته و انتظار می‌رود که گذرگاه برای بیش از دو روز دیگر نیز بر روی ترافیک بسته بماند."

سه سال قبل در ۱۹ دلو/بهمن ۱۳۸۸ طوفان شدیدی مناطق جنوبی سالنگ را فراگرفت و همزمان با آن، فرود آمدن برف‌کوچ (بهمن) به کشته شدن نزدیک به ۱۹۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر دیگر منجر شد، که انتقادهای زیادی را علیه نهادهای دولتی برانگیخت.

ژنرال رجب با اشاره به ادامه طوفان در این منطقه افزود:"تاکنون ۸ برف کوچ رخ داده است و بر اساس پیش بینی انجام شده ۴۰ برف کوچ دیگر نیز در راه است."

حدود سه هفته پیش نیز ریزش برف این مسیر را برای دو روز بر روی ترافیک مسدود کرد که مشکلات اجتماعی و اقتصادی زیادی را برای شهروندان افغان که از این مسیر عبور می‎کردند ایجاد کرد.

گذرگاه سالنگ با طول دوهزار و هفت صد متر، در ارتفاعات سلسله کوه‌های هندوکش، با حدود سه هزار و چهارصد متر ارتفاع از سطح دریا در یکی از بلندترین قله‌های جهان، به وسیله اتحاد شوروی ساخته شده است.

گذرگاه سالنگ مهم‌ترین مسیر ارتباطی است که ۹ ولایت شمالی افغانستان را به پایتخت وصل می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.