روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۹ حوت

به روز شده:  08:31 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391

نامه سرگشاده گروه طالبان عنوانی دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان ــ یوناما ــ، آغاز سال تحصیلی و خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک، از مهم‌ترین عنوان‎های مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارشنبه نهم حوت/اسفند کابل است.

روزنامه ۸‌‌صبح تفسیر دفتر یوناما از نامه طالبان را "جالب و شگفت انگیز" خوانده است.

گروه طالبان در کلیک نامه سرگشاده خود قتل غیرنظامیان توسط اعضای خود را رد کرده است. یوناما گفته است که این نامه نشان می‌دهد که این گروه به "گفتگو‌های مفید" در مورد حقوق بشر و مسایل بشردوستانه تمایل دارد.

۸‌صبح نوشته که طالبان چه در زمان حاکمیت‌ خود و چه پس از آن مرتکب قتل غیرنظامیان شده‌اند، اما گاهی "برخورد سیاسی" کرده و مسئولیت این قتل‌ها را به عهده نگرفته است. به باور نویسنده ۸‌صبح، فرستادن نامه سرگشاده به دفتر سازمان ملل متحد نیز اقدام سیاسی طالبان است.

روزنامه ۸صبح تاکید کرده که ختم جنگ افغانستان و یافتن یک راه‌حل سیاسی برای این جنگ، باید به‌گونه‌ای باشد که دموکراسی و حقوق زنان قربانی نشود و نباید از طالبان و تفکرشان، تفسیر و شناختی ارائه شود که واقعیت ندارد.

"مشکلات مکاتب و شاگردان بی‎تربیت" عنوان سرمقاله روزنامه آرمان ملی است. این روزنامه به آغاز مکاتب/مدارس در شانزدهم حوت/اسفند در مناطق سردسیر افغانستان اشاره کرده و مشکلات مکاتب را بررسی کرده است.

نویسنده آرمان ملی از پایین بودن کیفیت درس در مکاتب افغانستان انتقاد کرده و نوشته که نظم لازم نیز در مکاتب وجود ندارد.

سرمقاله نویس آرمان ملی مدعی شده که فرزندان مقامهای بلندپایه دولتی با "چاقو و اسلحه" وارد کلاس‌های درسی می‎شوند و آموزگاران را "تهدید" می‏کنند. به نظر نویسنده، این وضعیت باعث بی نظمی در مکتب ها شده است.

آرمان ملی خواسته تا این موضوع در شورای وزیران و شورای امنیت ملی مورد بحث قرار گیرد.

شماری از روزنامه‌های کابل باز هم به کلیک فرمان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر خروج نیروهای ویژه آمریکایی از ولایت میدان وردک، پرداخته اند.

مقامات دولتی دلیل صدور این دستور را "آزار، اذیت، شکنجه و حتی قتل مردم بیگناه توسط افراد مسلحی تحت نام قوای خاص آمریکایی در ولایت میدان وردک" عنوان کردند.

روزنامه هیواد نوشته که ولایت میدان وردک دروازه کابل است و امنیت و بی ثباتی آن مستقیما بر وضعیت امنیتی کابل اثر دارد.

این روزنامه نوشته که با خروج نیروهای آمریکایی باید یک استراتژی قوی برای تامین امنیت این ولایت ترتیب شود و مردم نیز برای تامین امنیت این ساحه با نیروهای امنیتی افغان همکاری نزدیک کنند.

روزنامه انیس نیز به شکلی دیگر به همکاری مردم با نیروهای امنیتی پرداخته است. این روزنامه به رویداد روز ششم حوت/ اسفند در شهر کابل اشاره کرده است.

در این روز یکی از شهروندان کابل فرد مشکوکی را به نیروهای امنیتی معرفی کرد بعدا ثابت شد او بمبگذار انتحاری بوده است. نیروهای امنیتی به همکاری‌این شهروند، فرد انتحاری را کشتند.

روزنامه انیس نوشته که مردم باید از این شهروند بیاموزند و با نیروهای امنیتی کشور خویش همکار باشند.

روزنامه اصلاح در سرمقاله خود به لت و کوب خبرنگاران در شهر جلال آباد توسط ماموران امنیتی اشاره کرده و نوشته که به اساس قانون، هیچ شخص و یا نهادی در افغانستان حق ندارد که برای دسترسی به اطلاعات برای رسانه‌ها مانع ایجاد کند.

اصلاح افزوده که وزارت اطلاعات و فرهنگ پیشنویس قانون دسترسی به اطلاعات را تهیه کرده که در صورت تصویب می‌تواند بیشتر از این حق حمایت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.