'مقامات محلی یک رادیوی مستقل را در جنوب افغانستان بستند'

به روز شده:  12:16 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

توحیدی: درصورتیکه اقدام جدی در این زمینه صورت نگیرد سایر مقامات محلی نسبت به رسانه ها جسور تر خواهندشد

مرکز حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان – نی - اعلام کرده که رادیو " قلات غگ" (صدای قلات) که از شهر قلات مرکز ولایت زابل در جنوب افغانستان پخش می شد، توسط والی این ولایت به "صورت غیر قانونی" تعطیل و پخش برنامه‌های آن متوقف شده است.

این نخستین بار است که پس از سقوط طالبان فعالیت یک رادیو از سوی مقامات دولت افغانستان متوقف می‌شود.

صدیق الله توحیدی، رئیس این مرکز روز پنجشنبه ۱۰ حوت/ اسفند به رسانه‌ها در کابل گفت: "برنامه‌های رادیو صدای قلات بعد از آن توسط والی ولایت زابل متوقف شد که این رادیو اخبار مربوط به راهپیمایی اعتراضی هواداران زلمی زابلی رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت مجلس سنا افغانستان را پوشش داده بود."

او افزود: "مسئول و خبرنگار این رادیو توسط پلیس برای مدت چهار ساعت بازداشت و نشرات آن برای مدت سه روز است که متوقف می‌باشد."

این رادیو با کمک نیروهای یاری بین‌المللی امنیتی افغانستان – آیساف- به کار آغاز کرد و مقر آن نیز در مرکز فرماندهی پلیس ولایت زابل است.

توحیدی گفت: " مقامات محلی ادعا کرده‌اند که پخش برنامه‎های این رادیو توسط آیساف متوقف شده است. ولی شواهد نشان می‌دهد که پوشش اخبار مربوط به اعتراض هواداران زلمی زابلی که با والی زابل اختلاف دارد، باعث تعطیلی برنامه‎های این رادیو شده است."

او افزود که بسته شدن این رادیویی محلی می‎تواند زنگ خطری برای سایر مطبوعات افغانستان باشد. درصورتیکه اقدام جدی در این زمینه صورت نگیرد، دیگر مقامات محلی نیز در برابر رسانه‌ها جسور تر خواهند شد.

آقای توحیدی تصریح کرد: "بر اساس قانون افغانستان هیچ مقام دولتی، حتی شخص رئیس جمهور حق ندارد، بدون حکم محکمه با صلاحیت رسانه ای را تعطیل‎کند."

"هیج نهاد و مقام دولتی حق ندارد مانع فعالیت رسانه‎ها شود، مگر اینکه کمیسیون ویژه رسیدگی به تخلفات رسانه‌ها تصمیم به توقف فعالیت رسانه ای را بگیرد."

نورانی

تیمور شاه شاهزاده، مسئول رادیو صدای قلات نیز به بی بی سی گفت: "مقامات ولایت زابل به او گفته است که به دلیل نشر گزارش‌های نادرست که خلاف سیاست‎های دولت افغانستان می‎باشد، اجازه ادامه فعالیت به این رایود داده نمی‎شود."

او تصریح کرد که در گزارش نشر شده، اعتراض تظاهر کنندگان به فساد اداری دراین ولایت را پوشش داده است که این امر باعث خشم مقامات محلی این ولایت شده‌است.

غلام سخی روغ لیوانی، فرمانده پلیس ولایت زابل، نیز درباره تعطیلی این رادیو به بی بی سی گفت: "این رادیو مربوط به ایساف است و این نیروها معاش کارمندان را نپرداخته و این امر منجر به تعطیلی رادیو شده است."

او بازداشت خبرنگاران را رد کرد و افزود: "خبرنگاران برای اینکه تصمیم آیساف به آنان ابلاغ شود، برای مدت کوتاه منتظر ماندند و خبر بازداشت آنان نادرست است."

جلال نورانی، مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز در این زمینه گفت:" هیج نهاد و مقام دولتی حق ندارد مانع فعالیت رسانه‎ها شود، مگر اینکه کمیسیون ویژه رسیدگی به تخلفات رسانه‌ها تصمیم به توقف فعالیت رسانه‌ای را بگیرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.