دولت افغانستان: هیچ پستی سیاسی به طالبان پیشنهاد نشده است

به روز شده:  14:56 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

فیضی: برگشت طالبان به سیاست و قدرت بستگی به روند سیاسی دارد که مردم افغانستان در زمینه تصمیم می‎گیرند

دولت افغانستان در واکنش به گزارش‌های نشر شده راجع به واگذاری پست‌های وزارت عدلیه/دادگستری و دادگاه عالی این کشور از سوی حامد کرزی به گروه طالبان اعلام کرده است که هیج پستی برای این گروه در نظر گرفته نشده است.

کلیک شبکه خبری الجزیره روز چهارشنبه به نقل از یک منبع نزدیک به دولت افغانستان و طالبان که نامی از آن برده نشده، گزارش داد که حامد کرزی برای پیوستن طالبان به روند صلح به این گروه وعده واگذاری وزارت‌ عدلیه و دادگاه عالی افغانستان را داده است.

در گزارش الجزیره به نقل از این منبع گفته شده که دولت افغانستان پیشنهاد واگذاری این پست‌ها را در جریان سفر نمایندگان طالبان به نروژ داده بود.

شماری از نمایندگان طالبان از حدود یک سال بدین سو در دوحه پایتخت قطر مستقر هستند و از آن زمان تا کنون تلاش‌ها جهت ایجاد یک دفتر سیاسی برای طالبان در قطر در جریان بوده است.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه به خبرنگار بی بی سی در کابل گفت: "این یک ادعای صرف است و هیچ پستی در خارج از ساختار و یا ساختار حکومت افغانستان برای طالبان در نظر گرفته نشده و صحبتی هم در این زمینه با طالبان نشده است."

او افزود: "دولت افغانستان بارها اعلام کرده‎است از تمام کسانی که فرزندان این خاک هستند و می‌خواهند به زندگی عادی برگردند استقبال می‌نماید. به شرط اینکه این افراد رابطه خود را با گروهای تروریستی قطع کنند."

آقای فیضی با اشاره به اینکه طالبان نیز فرزندان این خاک بوده و بر این سرزمین حق دارند، افزود: "طالبانی که می‌خواهند به کشور برگردند باید به دستاوردهای ۱۰ ساله افغانستان احترام بگذارند."

سخنگوی رئیس جمهور افغانستان درباره سهیم ساختن این گروه در قدرت و سیاست، افزود: "هرگونه برگشت طالبان به سیاست و قدرت بستگی به روند سیاسی دارد که مردم افغانستان در مورد آن تصمیم می‎گیرند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.