سنت‌شکنی زنان قندهاری برای حضور در رسانه‌ها

به روز شده:  13:42 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

علاقه بیش از حد به روزنامه‌نگاری و گویندگی در رسانه‌های الکترونیک، به دختران قندهاری جرات داده تا این سنت‌ها را بشکنند

یک سازمان حامی رسانه های آزاد در افغانستان موسوم به نی گفته که حضور زنان در ولایت جنوبی قندهار رو به افزایش است.

پیشتر این سازمان در کابل، پایتخت، نسبت به وضعیت خبرنگاران زن ابراز نگرانی کرده و در گزارشی این نوشته که حضور زنان در رسانه‎های افغانستان ده درصد کاهش یافته است.

حضور خبرنگاران زن در رسانه‌ها در راستای تامین حقوق زنان و به ویژه رفع خشونت علیه آنها، گام مهمی تلقی می‌شود، اما این حضور در جامعه سنتی تا حدی دشوار است.

رسوم مردسالارانه حاکم بر جامعه سنتی افغانی راه را برای زنانی که می‌خواهند در رسانه‌ها فعالیت کنند، خیلی پر خم و پیچ کرده، اما علاقه بیش از حد به روزنامه‌نگاری و گویندگی در رسانه‌های الکترونیک، به دختران قندهاری جرات داده تا این سنت‌ها را بشکنند.

قندهار یکی از شهرهاې ناامن در جنوب افغانستان است. با آن‌که روزنامه‌نگاران زن نسبت به این ناامنی‌ها ابراز نگرانی می‌کنند، به عنوان خبرنگار یا گوینده به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

هیله حیا از سه سال به این سو در یکی از رادیوهای محلی کار می‌کند. او می‌گوید: "چالش بزرگ در برابر روزنامه‌نگاران در قندهار ناامنې است. در این محیط روزنامه‌نگاری حتی برای یک مرد کارې دشوار است و برای زن دشوارتر. ولې با این همه، اقدامات لازم صورت نگرفته است."

ناظران بر فعالیت‌های رسانه‌های آزاد به این باورند که فرارسیدن سال ۲۰۱۴ زنان را زیر فشارهای امنیتی و روانی قرار داده و ممکن است همین امر سبب کاهش علاقه آنان به کار شود.

دفتر نی پیش از این کاهش ده درصدی حضور زنان در رسانه‌های پایتخت خبر داده است

عبدالسمیع غیرت‌مل مسئول دفتر سازمان نی در قندهار می‌گوید که سهم زنان در رسانه‌ها نسبت به گذشته بیشتر شده است.

آقای غیرت‌مل گفت: "با آن‌که ما با رسانه‌ها از نزدیک کار می‌کنیم، در مورد نقش و حضور زنان در رسانه‌های این ولایت هیچ نوع نگرانې وجود ندارد. با توجه به نقش و حضور فعلې زنان و مراجعه آنها برای آموزش روزنامه‌نگاری پیام امیدوارکننده در افزایش نقش زنان در رسانه‌ها است."

هفته گذشته بیش از صد نفر و از جمله بیست دختر دوره آموزشی یک‌ساله روزنامه‌نگاری سازمان نی در قندهار را به پایان رساندند.

آقای غیرت‌مل می‌گوید آنچه مهم است این است که مسئولان رسانه‌ها نسبت به امتیازات خبرنگاران زن توجه ویژه داشته باشند تا به گفته او، این امر سبب افزایش حضور و فعالیت‌های خبرنگاران زن در رسانه‌ها شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.