'واحدهای امنیتی خارج از دولت' در نهادهای امنیتی افغان ادغام می‌شوند

به روز شده:  07:11 گرينويچ - جمعه 01 مارس 2013 - 11 اسفند 1391

هیئت وظیفه دارد تا از نیروهای ناتو مستقر در افغانستان بخواهد تا مدت سه ماه آینده رهبری این نیروها به نهادهای امنیتی افغانستان واگذارشود

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دستور داده است که واحدهای امنیتی افغان که در قالب نیروهای آمریکایی در این کشور فعالیت دارند، در ساختار نهادهای امنیتی ادغام شوند.

این واحدها مرکب از شماری افغانها هستند که در چارچوب نیروهای ویژه آمریکایی کار می‌کنند.

خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان چند روز قبل نوشته بود که این افراد زیر نام نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت میدان وردک در غرب کابل، به آزار، اذیت، شکنجه و حتی قتل مردم بیگناه پرداخته اند.

آقای کرزی در روز ۶ حوت/ اسفند، بعد از نشر این خبر به نیروهای ویژه آمریکایی دستور داد تا دو هفته دیگر این ولایت را ترک کنند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان شب گذشته با ارسال خبرنامه‌ای برای رسانه ها، اطلاع داد رئیس جمهوری هیاتی را مامور ادغام نیروهای افغانی کرده است که در قالب نیروهای آمریکایی کار می‎کنند.

براساس این خبر نامه، رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری، که ریاست هیات را به عهده دارد،‌ مامور شده است تا تمام نیروهای مسلح خارج از ساختار نهادهای امنیتی دولت افغانستان را شناسایی و در ساختار نهادهای امنیتی کشور ادغام کند.

هیات وظیفه دارد تا از نیروهای ناتو مستقر در افغانستان بخواهد تا طی سه ماه آینده، فرماندهی این نیروها به نهادهای امنیتی افغانستان واگذار شود.

به نظر می‎رسد که حکومت حامد کرزی با نزدیک شدن به پایان دوره کاری خود در سال ۲۰۱۴ میلادی، فعالیت‎های نظامی ائتلاف بین‎المللی را گام به گام محدود می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.