بانک جهانی ۱۰۰ میلیون دلار به دولت افغانستان کمک می‌کند

به روز شده:  12:07 گرينويچ - جمعه 01 مارس 2013 - 11 اسفند 1391

بانک جهانی از سال ۲۰۰۳ تاکنون ٣٣۵ میلیون دلار را به بخش بهداشت افغانستان کمک کرده است.

بانک جهانی اعلام کرده است که ۱۰۰ میلیون دلار برای بهبود و توسعه خدمات بهداشتی در افغانستان به دولت این کشور کمک می‎کند.

در خبرنامه این بانک که روز جمعه ۱۱حوت/اسفند در کابل نشر شد، آمده است: "این کمک بلاعوض بانک جهانی، عرضه خدمات صحی را در ٢٢ ولایت افغانستان در مناطق شهری و روستایی فراهم می‎سازد."

بانک جهانی از سال ۲۰۰۳ تاکنون ٣٣۵ میلیون دلار را به بخش بهداشت افغانستان کمک کرده است.

بر اساس این خبرنامه قراراست دولت افغانسان ۳۰ میلیون دلار و اتحادیه اروپا نیز ۲۷۰ میلیون دلار را برای بهبود و توسعه خدمات بهداشتی در سال‌های آینده در این کشور مصرف کنند.

اهداف این کمک تا سال ۲۰۱۸

  • ۶۰ درصد کودکان سنین ۱۲ و۲۳ ماهه در مقابل بیماری کشنده دوران کودکی واکسن خواهند شد.
  • ۴۰درصد زنان حامله به مراکز بهداشت قبل از زایمان دسترسی خواهند یافت.
  • ۵۰ درصد زنان حامله و شیرده مشوره های بهداشتی دریافت خواهند کرد.
  • ۱۵بیمارستان مجهز در سطح ملی ایجاد خواهد شد.
  • ۳۵ درصد از زاد و ولد توسط کارمندان بهداشت انجام خواهد شد.

بانک جهانی با اشاره به اینکه تعداد مراکز بهداشتی تحت پوشش این بانک در افغانستان از ۱۴۸ به ۳۲۴ مرکز افزایش یافته، تصریح کرده است که ۲۰ هزار کارمند که ۵۰ درصد آنان را زنان تشکیل می‎دهد، در این مراکز مشغول کار هستند.

درخبرنامه بانک جهانی آمده است که تعداد مراکز فعال صحی درسطح افغانستان از ۴٩۶ مرکز اکنون به دو هزار افزایش یافته و قرار است که با عملی شدن این برنامه ارائه خدمات اساسی بهداشتی از ۱۱ ولایت به ۲۲ ولایت افغانستان گسترش یابد.

بانک جهانی افزایش ظرفیت کارمندان، مدرن سازی نظام بهداشت، ساده سازی ساختارهای اداری و آموزش کارمندان فنی را از اهداف دیگر این پروژه اعلام کرده است.

این بانک با تقدیر از دستاوردهای افغانستان در راستای رسیدن به شاخص‎های اهداف توسعه‌ای هزاره سازمان ملل نوشته است که با وجود تمام دستاوردهای که دولت افغانستان داشته، بخش بهداشت در این کشور با چالش‌های زیادی مواجه‎است.

بانک جهانی ‌می‌گوید میزان مرگ و میر کودکان در افغانستان هنوز هم در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه نیافته بالا است و در حدود ۵۵ درصد کودکان در این کشور از سوء تغذی رنج می‌برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.