نفر اول کنکور افغانستان: سال گذشته به دانشگاه راه نیافتم

به روز شده:  11:23 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

روستای آهنگران زادگاه قاسم در ۳۵ کیلومتری شهر غور

عبد القاسم، جوانی که در امتحانات کنکور سراسری افغانستان مقام اول را گرفته در روستایی دور افتاده آهنگران در ۳۵ کیلومتری شهر چغچران مرکز ولایت غور در مرکز افغانستان زندگی می‎کند.

او را روز بعد از اعلام نتایج در زادگاهش یافتم. جوان خونگرم و مودب که در سال ۱۳۹۰ طعم تلخ ناکامی در امتحانات کنکور سراسری را چشیده بود.

قاسم با کسب ۲۶۳ نمره در سال ۱۳۹۰ از جمله شاگردانی بود که قادر به راهیابی به دانشگاه و قبولی در رشته دلخواه خود نشد.

این شکست هرچند که سخت و تلخ بود اما قاسم را برای ادامه زندگی مصمم‎تر کرد.

او می‌گوید برای موفقیت بیشترش با جدیت درس خوانده و به شهر هرات درغرب افغانستان رفته تا کلاسهای کنکور را در کلان شهرها نیز تجربه کند.

قاسم می‎گوید: "در امتحانات امسال برای دستیابی به مقام اول کنکور سراسری افغانستان رقابت نکرده، بلکه می‌خواسته به رشته دلخواه خود که اقتصاد دانشگاه ولایت هرات است راه یابد."

او می‎گوید که پنجشنبه ۱۰ حوت/ اسفند، روزی که نتایج امتحان کنکور اعلام شد در شهر چغچران مرکز ولایت غور بوده، تا به موقع از نتایج امتحانات با خبر شود.

قاسم هدفم قبولی در رشته اقتصاد دانشگاه هرات بود

قاسم توضیح می‌دهد که بعد از ظهر همان روز تا دیروقت در شهر مانده ولی با اصرار پدرش با آنکه خود تصمیم داشته برای شنیدن نتایج در شهر بماند، اما به خانه بازگشته است.

قاسم از بی تابی اش می‌گوید و اینکه روزها ۳۵ کیلومتر جاده خاکی را طی کرده به مرکز ولایت غور می‌آمده و منتظر شنیدن نتایج کنکور می‌شده و بعد به روستایش باز می‎گشته.

او وقتی که شامگاه همان روز به خانه می‎رسد در زیر نویس تلویزیون خانه اش می‎بیند که نتایج کنکور اعلام شده و قراراست تا ساعاتی دیگر نمرات در سایت‌های انترنتی قابل دسترسی باشد.

قاسم می‎گوید:" در روستایم تلفن کار نمی کند مجبور شدم روی تپه‎ها و بروم به برادرم در هرات زنگ بزنم. برادرم گفت تو قبول شدی، در هوای سرد و زوزه باد دیگر صدای برادرم را نشنیدم."

قاسم افزود:" برای فرار از سرما دوباره به خانه بازگشتم و رسانه‎ها را دنبال کردم وقتی از یکی از آنها نام خود راشنیدم که نفر اول کنکور سراسری افغانستان شده‎ام، بهت زده شدم و تمام شب را از خوشحالی بیدار ماندم."

قاسم درباره زندگی شخصی‎اش توضیح می‎دهد که تنهایی مادرش او را مجبور کرده که تن به ازدواج بدهد.

او فقط ۲۲ سال دارد و پدر دو فرزند است. ولی به جوانان توصیه می‌کند که اول به فکر درس باشند و بعد ازدواج کنند. زیرا به نظر او ازدواج مشکلات خاص خود را دارد که با درس خواندن جمع کردنش سخت است.

نفر اول کنکور افغانستان می‎گوید که می‎خواهد چهار برادرش که کوچک تر از خود او هستند نیز درس بخوانند، تا بتوانند به موسسات آموزش عالی راه یابند.

خواهر قاسم فقط در سطح خواندن و نوشتن سواد دارد و پدر ومادرش بی‌سواد هستند.

او شاگرد مدرسه سلطان علاء الدین غوری است که از خانه‌اش ۳۵ کیلومتر فاصله دارد.

عبد الجبار پدرقاسم که یک تاجر محلی است، می‌گوید که پیروزی پسر او به عنوان نفر اول کنکور، برای غور و مردم افغانستان افتخار است و از تمام پدر و مادران می‌خواهد که به فرزندان خود اجازه درس خواندن بدهند.

مادر قاسم که به سختی گپ می‌زند می‎گوید:" خیلی خوشم که قاسم نفر اول شده است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.