روزنامه های کابل: شنبه، 12 حوت

به روز شده:  10:54 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

روزنامه‎های روز شنبه ۱۲حوت/ اسفند کابل سیاست‌های طالبان، تنش‌ها میان نیروهای سیاسی کشور، ادغام نیروهای خارج از ساختار دولت در ساختار نیروهای امنیتی افغان، مصئونیت قضائی نیروهای خارجی در این کشور و معرفی نامزد مستقل برای ریاست جمهوری از سوی حزب اسلامی افغانستان را مهم دانسته‎اند.

روزنامه ماندگار با اشاره به اینکه آینده به نفع کیست، نوشته است که مردم ولایت ارزگان در جنوب افغانستان می‎گویند آینده به نفع طالبان نمی‎باشد.

این روزنامه افزوده است که طالبان در این ولایت با زور و ایجاد ترس و وحشت حکومت می‎کند. به نوشته این روزنامه طالبان همواره اعلام می‌کنند که به دلیل حضور نیروهای خارجی در افغانستان به مبارزات مسلحانه رو آورده‎اند.

ماندگار استدلال می‎کند که مردم به این عقیده‎اند که طالبان با این اظهارات خویش در صدد گمراه کردن مردم و دنبال سیاست‌ها و استراتیژی مشخص خویش هستند.

۸صبح نیز در سرمقاله خود با اشاره به اینکه "راه حل گفت‌وگو است نه تقابل." نوشته است که در سالروز بزرگداشت شهید مزاری رهبر حزب وحدت افغانستان، آقای محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، از هوادارانش تعهد گرفت اگر دولت اعتماد جبهه مخالفش را جلب نکند آنان به خیابان‌ها بریزند.

نویسنده ۸صبح ادامه داده است که این نشان دهنده عمق بی‎اعتمادی در فضای سیاسی کشور می‌باشد که مخالفان دولت بی‎طرفی دولت را در انتخابات ریاست جمهوری باور ندارد.

به نظر این نویسنده "راه حل گفت‌وگو است نه تداوم تقابل و کرزی باید نگرانی‎های مخالفان سیاسی خود را جدی بگیرد. برخی از این نگرانی موجه است. دولت و مخالفان و احزاب سیاسی با هم گفت‌وگو کنند و نگرانی‎های خود را شریک ساخته و بدون توافق عمومی بحران سیاسی عمیق در کشور شکل می‎گیرد."

روزنامه محور نیز از ادغام نیروهای خارج از ساختاری نیروهای امنیتی افغانستان در قالب این نیروها استقبال کرده و نوشته‌است که این نیروها به دلیل عدم آشنایی با قوانین، مشکلات زیادی را برای مردم ایجا کرده‎اند.

این روزنامه تاکید کرده‎است اگر نیروهای خارجی مستقر در افغانستان بجای نیروهای نظامی خارج از ساختار نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای پلیس و ارتش ملی افغانستان را تقویت می‎کردند، وضعیت کنونی ایجاد نمی‎شد.

روزنامه انصاف نوشته است که سال ۲۰۱۴ سرآغاز تحولی است که می‎تواند رهبران و بازیگران داخلی، معماران آبادی و یا تباهی کشور باشند و مسیر صعود و سقوط کشور را مهندسی کنند.

این روزنامه با اشاره به اینکه تعیین سرنوشت صلح قبل از این تاریخ یک نیاز مبرم می باشد، نوشته است:" دادن مصئونیت قضایی به سربازان خارجی مستقر در افغانستان دادن تیغ به دست زنگی مست است. زیرا این نیروها در ولایت‌های قندهار، وردک، کابل و هلمند عمل‎کردهای مجرمانه داشته‎اند و دادن مصئونیت قضایی در حقیقت باخت تاریخ طلایی جهاد افغانستان و وگردن فراز عزت را به رسم ذلت فرود آوردن می‎باشد.

روزنامه باور نیز از معرفی نامزد مستقل از سوی حزب اسلامی دررقابت‌های انتخاباتی این کشور خبرداده و نوشته‌است که مقامات ارشد افغانستان عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس شورای ملی، محمد آصف رحیمی، وزیر کشاورزی، عبد الهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد، جمعه خان همدرد، والی ولایت پکتیا و تعداد زیادی از مقامات ارشد دولت و شورای ملی افغانستان عضویت این حزب را دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.