بازداشتگاه بگرام هفته آینده به طور کامل به دولت افغانستان واگذار می‌شود

به روز شده:  16:22 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

آقای دانفورد گفته است که این واگذاری طی مراسم خاصی صورت خواهد گرفت

مسئولیت کامل بازداشتگاه بگرام روز ۹ مارچ/مارس به دولت افغانستان سپرده خواهد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در سفر اخیرش به آمریکا، در صحبت‌های دو جانبه خود با باراک اوباما موضوع واگذاری کامل زندان بگرام را مطرح کرده بود.

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که تصمیم واگذاری کامل بازداتشگاه در ملاقات اخیر رئیس جمهور کرزی با ارتشبد جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گرفته شد.

آقای دانفورد گفته است که این واگذاری طی مراسم خاصی صورت خواهد گرفت.

آقای فیضی همچنین افزود که در نتیجه توافقی که صورت گرفته است، اداره بازداشتگاه همراه با مسئولیت همه‌ بازداشتی‌های افغان، به دولت این کشور واگذار خواهد شد.

به گفته آقای فیضی، بحثی روی واگذاری زندانی‌های خارجی صورت نگرفته است.

مقام های افغان می‌گویند که حدود ۴۰۰ زندانی افغان در بازداشتگاه هستند.

با این حال مسئولیت کمتر از ۱۰۰ زندانی خارجی کماکان با آمریکایی ها باقی می‌ماند.

جنجال بر سر واگذاری

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۲ دولت افغانستان طی مراسمی مسئولیت بازداشتگاه را گرفت. در جریان آن مراسم از سطوح بالای نیروهای آمریکایی شخصی حضور نداشت.

مقام‌های آمریکایی مسئولیت کامل اداره زندان و نگهداری شمار زیادی از زندانیان افغان و خارجی را به دولت افغانستان و اگذار نکردند. از آن روز به بعد، موضوع واگذاری کامل بازداشتگاه بگرام همواره موضوعی تنش‌زا میان کابل و واشنگتن بوده است.

دولت افغانستان خواهان گرفتن مسئولیت تمامی زندانی ها بود اما مقام‌های آمریکایی می‌گفتند که شمار زیادی از آنها بعد از مذاکرات در مورد واگذاری بازداشتگاه، بازداشت شده‌اند، و شامل موافقتنامه انتقال نمی شوند.

زندانیان بازداشتگاه بگرام به انجام عملیات تروریستی مظنون هستند.

بازداشتگاه بگرام در مرکز اتهام های خشونت علیه زندانیان در افغانستان قرار دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.