واکنش دولت افغانستان به اظهارات رئیس شورای علمای پاکستان

به روز شده:  16:48 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

اظهارات رئیس شورای علمای پاکستان مبنی بر جایز بودن حملات انتحاری در افغانستان، واکنش‌های تندی به همراه داشت

وزارت‌های حج و اوقاف و امور خارجه افغانستان سخنان رئیس شورای علمای پاکستان را که گفته است حمله انتحاری در افغانستان مجوز دارد، محکوم کرده و گفتند که این اظهارات او توجیه دینی ندارد.

طاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان روز جمعه یازدهم حوت/اسفند، گفته بود حملات انتحاری در افغانستان، فلسطین و کشمیر اشکال شرعی ندارد.

آقای اشرفی گفته بود که افغانستان از سوی آمریکا، کشمیر از سوی هند و فلسطین از سوی اسرائیل اشغال شده است.

"مولوی اشرفی لحنش را تلطیف کرده بود و می‌گفت حاضر است صد بار به کابل بیاید. می‌گفت به نظر او حمله انتحاری به شهروندان افغان و حتی مقام‌های این کشور جواز ندارد، اما آمریکایی‌ها باید از افغانستان خارج شوند. او دو اختلاف عمده سر دستور کار کنفرانس علمای دو کشور را دلیل تحریم نشست کابل می‌دانست. نخست، فراخواندن نمایندگانی از گروه طالبان در این نشست که دولت افغانستان به گفته او نپذیرفته‌است. دوم، خودداری روحانیون افغان از استفاده از کنفرانس علیه طالبان برای مشروعیت دادن به دولت افغانستان. به نظر رئیس شورای علمای پاکستان، کنفرانس علما در کابل بدون شرکت طالبان معنی ندارد و ضیاع وقت و هزینه است. "

هارون نجفی زاده خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل

وزارت حج و اوقاف افغانستان با صدور اعلامیه ای اظهارات رئیس شورای علمای پاکستان را مردود دانسته و این اظهارات را به سود دستگاه استخباراتی پاکستان خوانده است.

در این اعلامیه آمده که اظهارات رئیس شورای علمای پاکستان صبغه دینی ندارد و یک نظر سیاسی بر اساس منافع سازمان استخباراتی پاکستان است.

مولوی رحیم الله عضو شورای علما و یکی از ملا امامان افغانستان از علمای دینی پاکستان خواست تا جلو چنین "فتواها" را بگیرند.

در همین حال آقای اشرفی در صحبت تازه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است که هدف او حملات انتحاری است که در آن به غیر نظامیان آسیب نرسد.

وزارت خارجه افغانستان نیز اظهارات آقای اشرفی را مضحک توصیف کرده و آن را برخاسته از اهداف سیاسی خوانده است.

جانان موسی زی سخنگوی این وزارت می‌گوید که چنین اظهار نظرهایی به سود افغانستان و پاکستان نیست.

شورای عالی صلح افغانستان نیز با انتشار اعلامیه ای از دولت پاکستان خواسته است جلو "اظهار نظر های مغرضانه" را بگیرد.

در بخشی از اعلامیه شورای عالی صلح آمده است: "شورای عالی صلح جمهوری اسلامی افغانستان، این اظهارات را خلاف تمام اصول اخوت اسلامی پنداشته و این نشاندهنده آنست که آقای اشرفی از صفات و بینش دینی یک مومن بامسولیت برخوردار نمی باشد."

افزون بر واکنش‌های رسمی دولت افغانستان، اظهارات رئیس شورای علمای پاکستان در میان شهروندان افغان نیز با واکنش شدیدی مواجه شده است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ نویسان افغان اظهارات اخیر او را شدیدا محکوم کرده اند.

افغانستان و پاکستان اخیرا اعلام کرده بودند که قرار است جلسه مشترک از روحانیون دو کشور در کابل برگزار شود.

اما لحن نسبتا تند شورای صلح افغانستان و اظهارات رئیس شورای علمای پاکستان نشان می دهد که ظاهرا، مشکلات زیادی بر سر راه برگزاری چنین جلسه ای وجود دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.