روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۳ حوت

به روز شده:  09:53 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

بی‌نتیجه ماندن ده‌ها هزار جوان افغان در کنکور، سخنان اخیر رئیس شورای علمای پاکستان مبنی بر جواز داشتن حملات انتحاری در افغانستان و لغو شدن تشکیلات نظامی خارج از چهارچوب حکومت، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های امروز سیزدهم حوت/اسفند کابل است.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که وزارت تحصیلات عالی، اعلام کرده است که از میان بیش از ۶۷ هزار نفری که در آزمون کنکور امسال بی‌نتیجه مانده اند، بیش از ۱۸ هزار آن را در موسسات آموزشی نیمه عالی جذب خواهند کرد.

اما هشت صبح نوشته که این اقدام راه حل مشکل نیست.

۸‌صبح افزوده که باید برای حل این مشکل یک برنامه استراتژیک طرح گردد.

نویسنده ۸‌صبح نوشته که بی‌توجهی به این مساله سبب می‌شود جوانانی که در امتحان کلیک کنکور بی‌نتیجه مانده‌اند، در دام باندهای قاچاق انسان بیفتند و برای پیدا کردن شغلی، راهی کشورهای خارجی شوند.

روزنامه محور نیز به موضوع کنکور پرداخته است. این روزنامه نوشته که بی‌سرنوشتی بخش بزرگی از داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها، یک بحران است و باید برای آن راه حل منطقی یافت.

محور به تقلب‌هایی که در امتحان کنکور صورت گرفته، اشاره کرده و تاکید نموده که باید کنکور به شکل شفاف برگزار شود.

"انتحار طرحی از طرح‌های صهیونیستی" عنوان سرمقاله روزنامه انیس است. این روزنامه نوشته که انتحار برای اولین بار توسط یهودیان در جنگ علیه هیتلر اجرا شد.

نویسنده انیس به این باور است که انتحار یکی از برنامه‌های صهیونیستی برای از بین بردن مسلمانان توسط خود مسلمانان است.

این روزنامه به سخنان اخیر رئیس شورای علمای پاکستان در مورد جایز بودن انتحار در اسلام، اشاره کرده و افزود که پاکستان یکی از کشورهای تطبیق کننده اهداف صهیونیستی است زیرا انتحار در اسلام حرام است.

روزنامه ماندگار نیز تحلیلی بر سخنان رئیس شورای علمای پاکستان دارد. این روزنامه نوشته که باید از گفته‌های رئیس شورای علمای پاکستان پند گرفت که طالبانیسم تفکری است که از سوی این شورا حمایت می‌شود.

نویسنده ماندگار به این باور است که تفاوتی میان جامعه مذهبی و حکومت نظامی پاکستان نیست و هر دو حمایت کننده تروریسم هستند.

ماندگار تاکید کرده که حکومت افغانستان باید سیاست خارجی خود را نسبت به پاکستان متناسب با مواضع آن کشور تنظیم کند.

روزنامه اصلاح، کلیک فرمان رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر لغو نیروهای نظامی خارج از چهارچوب دولت را در سرخط عناوین مطالب خود قرار داده است.

نویسنده اصلاح به این باور است که این تصمیم، زمینه‌های سو استفاده این نیروها را از بین می‌برد و ادغام این نیروها در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان سبب می‌شود که از تجارب و امکانات رزمی‌شان به صورت درست و صحیح استفاده شود.

روزنامه چراغ نیز در تحلیل امروز خود به توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان پرداخته است.

نویسنده چراغ به این باور است که نگرانی مردم از توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان پس از خروج نیروهای خارجی، سبب شده که ده‌ها هزار افغان در تلاش برای خارج شدن از کشور باشند.

این روزنامه افزوده که سیاست‌مداران کشور باید اوضاع کشور را به گونه‌یی مدیریت کنند که دستاوردهای جنگ خارجی‌ها با مخالفان، حفظ شده و به مردم اطمینان داده شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.