یک دقیقه سکوت برای گرامیداشت زنانی که در افغانستان کشته شدند

به روز شده:  19:33 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

فعالان امور زن در افغانستان: سال۱۳۹۲خورشیدی "سال رسیدگی به حقوق سیاسی زنان" نام گذاری شود.

تعدادی از نهادهای دفاع از حقوق زن در گردهمایی در کابل خواستار توجه بیشتر دولت به نقش زنان در سطوح بلند دولتی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شدند و مشکلات زنان را در ده سال گذشته به بررسی گرفتند.

آنان در این گردهمایی در کابل، پس از یک دقیقه سکوت به خاطر گرامیداشت یاد "زنان فعالی" که در ده سال گذشته در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند از دولت افغانستان خواستند که سال ۱۳۹۲ خورشیدی را "سال رسیدگی به حقوق سیاسی زنان افغان" نام بگذارد.

این گردهمایی دوشنبه ۱۴ حوت/اسفند با حضور ده‌ها زن و نمایندگان تعدادی از نهادهای رسیدگی به حقوق زن به مناسبت روز جهانی همبستگی زنان در کابل برگزار شد.

عکس‌ها و معلومات مختصری در مورد زنان فعال افغان که در ده سال گذشته کشته شده اند، همراه با فهرستی از مطالبات زنان از دولت، بر دیوارهای محل گردهمایی زنان نصب شده بود.

مسئولان کمیته مشارکت سیاسی زنان می‌‎گویند که در ده سال گذشته با آنکه در مواردی به تامین حقوق زنان توجه شده اما سهم زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی، هنوز ناچیز است و تعهدات دولت در زمینه افزایش سهم زنان در دولت، "روی کاغذ" باقی مانده است.

کریمه هدایت از اعضای کمیته مشارکت سیاسی زنان افغانستان، گفت که دوازده سال پس از برقراری اداره مؤقت، انتقالی و انتخابی، جایگاه زنان در نظام سیاسی افغانستان به رسمیت شناخته نشده است.

او گفت که در افغانستان به آزادی های مدنی و سیاسی زنان توجهی صورت نمی‌گیرد و زنان در ولایت های دوردست حتی از حقوق ابتدایی شان نیز محروم هستند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشی تازه اعلام کرد که میزان دسترسی مردم به نهادهای قضایی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

فوزیه کوفی رئیس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر مجلس نمایندگان افغانستان در این گردهمایی گفت زنان افغان با مشکلات زیادی از جمله عدم دسترسی به نهادهای قضایی، مواجه هستند.

او گفت: "یکی از مسایلی که زنان در افغانستان رنج می‌برند دسترسی نداشتن آنها به عدالت واقعی است، هدف از عدالت، به محاکمه کشاندن و اعدام کردن کسی نیست بلکه اساسات ابتدایی است مثلا زنان برای مراجعه به مراکز تطبیق عدالت نباید احساس خطر کنند."

روز گذشته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با انتشار گزارشی در مورد میزان دسترسی مردم به عدالت، اعلام کرد که دسترسی شهروندان افغان به نهادهای قضایی نسبت به سال گذشته کاهش یافته و همچنین در سراسر افغانستان "توقیف خانه زنان" وجود ندارد.

خانم کوفی گفت با وجودی که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان وعده داده که نقش زنان در دولت افغانستان بیشتر شود اما در سطوح بالای دولتی از جمله دادگاه عالی، سهمی به زنان داده نشده است.

در حالی که شماری از زنان فعال در زمینه حمایت از حقوق زنان، چنین شکایت هایی از دولت دارند. اما مقام های دولتی همواره تاکید کرده که برنامه هایی را برای رشد زنان و افزایش نقش و سهم آنها در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی، اجرا کرده است.

زنان افغان در حال حاضر در مجلس نمایندگان، شوراهای ولایتی، ارتش، پلیس و دیگر نهاد های دولتی حضور دارند و شمار دانش آموزان و دانشجویان دختر نیز در ده سال گذشته، سال به سال افزایش یافته است.

اما اظهارات زنانی که در گردهمایی امروز حضور داشتند، نشان می دهد که حد اقل شماری از زنان فعال در افغانستان از اقدامات دولت کاملا راضی نیستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.