روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۴ حوت

به روز شده:  07:31 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر از کاهش دسترسی افغان‌ها به نهادهای عدلی و قضایی، درخواست تعلیق اعدام افغان‌ها در ایران و فرمان اخیر رئیس جمهوری مبنی بر ممنوعیت استفاده از زبان و لهجه‌های بیگانه از مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوشنبه چهاردهم حوت/اسفند کابل است.

"فرمانی برای عدالت، اما علیه عدالت" عنوان سرمقاله روزنامه اطلاعات است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کلیک گزارشی را زیر عنوان "دسترسی شهروندان به عدالت" منتشر کرده که هدف آن بررسی میزان تطبیق فرمان شماره ۴۵ رئیس جمهور کرزی است. این فرمان شش‌ماه پیش برای بهبود حکومت داری و بهتر شدن وضعیت حقوق بشر، صادر شده بود.

روزنامه اطلاعات نوشته که تمامی برنامه‌ها و استراتژی‌های حکومت در راستای مبارزه با فساد اداری و حمایت از عدالت توخالی بوده است.

اطلاعات به دخالت‌های بی جا و از سر زور مقامات حکومتی در کار نهادهای عدلی و قضایی اشاره کرده و نوشته که در افغانستان یک اداره شفاف و مستقل برای اجرای عدالت وجود ندارد.

کلیک درخواست تعلیق اجرای حکم اعدام افغان‌ها در ایران، مهم‌ترین موضوع تحلیلی روزنامه ۸‌صبح است.

۸‌صبح نوشته که این درخواست کافی نیست و باید دولت افغانستان به صورت جدی روند بازداشت، محاکمه و مجازات تعیین شده برای متهمین افغان را در ایران بررسی کند.

گفته می‌شود که شمار زیادی از افغان‌ها در ایران به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی و اعدام می‌شوند.

نویسنده ۸‌صبح به آمار بلند معتادان در ایران اشاره کرده و نوشته که مافیای مواد مخدر، عوامل نفوذی نیرومندی در نهادهای امنیتی ایران دارند تا بتوانند به قاچاق مواد مخدر بپردازند. وی به این باور است که این احتمال وجود دارد که افغان‌ها ی جویای کار، قربانی دسیسه‌های این مافیا شده باشند.

امروز روزنامه آرمان ملی مطلب تحلیلی را زیر عنوان "در زبان ستیزی را باز نکنید!" به نشر رسانده است. آرمان ملی به کلیک فرمان اخیر رئیس جمهوری مبنی بر عدم استفاده از زبان‌ها و لهجه‌های بیگانه اشاره کرده و نوشته که این فرمان مغرضانه است و لبه تیز آن درست بر گلوی زبان فارسی – دری گذاشته شده.

نویسنده آرمان ملی به این باور است که حلقات فاشیستی در حکومت می‌خواهند سلطه گری زبانی را بر زبان دیگر برقرار سازند، در حالی که این سیاست شکست خورده، سبب تشدید تنش‌ها میان باشندگان افغانستان می‌شود.

روزنامه ماندگار نیز به این موضوع پرداخته و نوشته، کسانی در اطراف رئیس جمهوری افغانستان قرار دارند که می‌خواهند با ایجاد تفرقه به اهداف خود دست یابند.

ماندگار افزوده که زبان‌های رایج کشور نیاز به تحول و نوآوری دارند تا بتوانند با ذهنیت و اندیشه مدرن نزدیکی یابند. زبان‌ها اندام‌های زنده هستند که قابلیت جذب واژگان جدید را بر اساس معیارهای خود دارند.

روز گذشته سیزدهم حوت/اسفند سالروز امضای پیمان دوستی افغانستان با ترکیه تجلیل شد.

روزنامه افغانستان امروز سرمقاله خود را به روابط ترکیه و افغانستان اختصاص داده و نوشته که با خارج شدن کشورهای غربی از افغانستان، نقش کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای منطقه در افغانستان بیشتر خواهد شد.

به باور نویسنده افغانستان، ارتباط افغانستان با ترکیه با توجه به گذشته تاریخی، روابط فعلی و نقشی که این کشور در آینده افغانستان خواهد داشت، گسترش می‌یابد.

روزنامه سخن جدید نیز به روابط افغانستان و ترکیه پرداخته و نوشته که این روابط نیازمند رعایت حساسیت‌های لازم با محوریت منافع ملی دو کشور است. ترکیه باید با توجه به دوستی تاریخی دو کشور، در سیاست‌های کلان جهانی به عنوان یک عنصر مفید برای افغانستان عمل کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.