دبیرکل ناتو: انتخابات افغانستان باید سراسری و شفاف باشد

به روز شده:  12:27 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

دبیر کل ناتو از افغانستان خواست تا پایبند تعهداتش مبنی بر حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و رعایت حقوق بشر باشد

آنرس فو راسموسن دبیر کل ناتو می‌گوید انتخابات آینده ریاست جمهوری در افغانستان باید سراسری و نتیجه آن برای همه مردم افغانستان قابل قبول باشد.

دبیرکل ناتو، در یک نشست خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که انتخابات سال آینده افغانستان فرصتی برای مردم افغانستان بخاطر ساختن آینده‌ این کشور است.

او برگزاری این انتخابات را حق مسلم مردم افغانستان به عنوان یک کشور مستقل دانست و تاکید کرد: "حیاتی است که این انتخابات همه شمول باشد و نتیجه‌ ای داشته باشد که برای همه مردم افغانستان قابل قبول باشد."

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ شانزدهم ماه حمل/فروردین سال ۱۳۹۳ برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تازگی اعلام کرده است که فهرست نزدیک به هفت هزار مرکز رای دهی را به ارگان های امنیتی کشور فرستاده اند تا آنان برنامه های شان را برای تامین امنیت این مناطق روی دست گیرند. ناامنی یکی از مهم‌ترین چالش‌ها بر سر راه برگزاری انتخابات سرتاسری در افغانستان است.

انتخابات آینده افغانستان به دلیل مصادف شدن با سال خروج نیروهای خارجی از افغانستان، بسیار مهم خوانده می‌شود و جامعه جهانی همواره بر شفافیت انتخابات پیش رو تاکید کرده است.

پیش از این کلیک شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغان در کابل از احتمال عدم برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری و مداخله حکومت ابراز نگرانی کرده‌ا ند.

واکنش به سخنان رئیس شورای علمای پاکستان

آنرس فو راسموسن سخنان اخیر رئیس شورای علمای پاکستان که گفته بود حملات انتحاری در افغانستان جایز است را نیز، شدیدا محکوم کرد.

او گفت: "هیچ چیزی نمی‌تواند حملات انتحاری و تروریستی را توجیه کند."

وی تاکید کرد که ناتو توقع دارد و نیازمند همکاری صادقانه و سازنده پاکستان در منطقه است.

کلیک طاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان روز جمعه یازدهم حوت/اسفند گفته بود که حملات انتحاری در افغانستان، فلسطین و کشمیر اشکال شرعی ندارد.

رئیس جمهوری افغانستان نیز این سخنان را تاسف بار خواند.

او به حاضر نشدن علمای پاکستان برای نشست در کابل اشاره کرد و افزود که مردم افغانستان می‌فهمند که گام عملی از سوی پاکستان برای مبارزه علیه تروریسم برداشته نمی‌شود.

او گفت: "ما از اظهارات اخیر رئیس شورای علمای پاکستان سخت متاثر هستیم. این که از زبان این ها شنیدیم که انتحاری جایز است. حقایقی را که ما قبلا گفته بودیم اکنون از زبان خودشان شنیدیم."

نشست علمای پاکستان و افغانستان قرار بود به تاریخ پانزدهم مارچ به هدف محکوم کردن حملات انتحاری، در کابل برگزارشود. توافق برای برگزاری این رویداد در نشست سه جانبه سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن صورت گرفته بود.

حضور ناتو در افغانستان پس از ۲۰۱۴

دبیر کل ناتو یک بار دیگر از تعهد این سازمان برای همکاری با نیروهای امنیتی افغان پس از ۲۰۱۴ خبر داد.

او گفت ناتو، همکاری خود را با افغانستان ادامه خواهد داد و باور دارند که نیروهای امنیتی افغان می‌توانند در برابر مشکلات ایستادگی کنند و امنیت تمام افغانستان را به عهده بگیرند.

او از دولت افغانستان خواست تا به تعهدات خود برای حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و رعایت حقوق بشر پایبند باشد زیرا عملی شدن این تعهدات برای ثبات افغانستان و ادامه حمایت‌های بین‌المللی ضروری است.

حامد کرزی نیز گفت که افغانستان از حضور کمکی نیروهای ناتو پس از ۲۰۱۴ در افغانستان استقبال می کند.

او از این موضوع که نیروهای ناتو و کشورهای زیاد دیگر علاقمند به کمک افغانستان پس از ۲۰۱۴ هستند، ابراز خوشی کرد.

به اساس توافق دولت افغانستان و جامعه جهانی قرار است که حضور نظامی نیروهای خارجی در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ به پایان برسد. اما کلیک مقام‌های آمریکایی به تازگی گفته‌ اند که از ۸ تا ۱۲ هزار نیروی مشترک ناتو بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.