یک عضو ارشد طالبان حزب سیاسی تاسیس می‌کند

به روز شده:  13:19 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

آغا جان معتصم می‌گوید آنعده از رهبران طالبان که نام‌شان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف شده، می‌توانند نقش تاثیر گذار در این حزب سیاسی داشته باشند

ملا آغا جان معتصم، یکی از اعضای سابق رهبری طالبان می‌گوید در صدد تاسیس یک حزب سیاسی است.

آقای معتصم در زمان حاکمیت گروه طالبان وزیر مالیه/دارایی بود.

آقای معتصم به بی‌بی‌سی گفت که برای تشکیل یک حزب سیاسی با شماری از دوستانش صحبت کرده و به همین منظور سفرهایی نیز انجام داده است.

او که در گذشته، به عنوان مسئول سیاسی 'شورای کویته' نیز کار کرده است، در ماه آگوست/اوت سال ۲۰۱۱ در شهر کراچی هدف حمله قرار گرفت و مجروح شد.

آغا جان معتصم پس از این حادثه برای درمان به ترکیه سفر کرد.

او از آن زمان تا کنون در همین کشور زندگی می‌کند. شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه اسد/مرداد امسال نام او را از کلیک لیست سیاه این سازمان حذف کرد.

آقای معتصم در گذشته به عنوان یکی از افراد نزدیک به ملا محمد عمر رهبر طالبان نیز شناخته می‌شد.

این نخستین باری است که یکی از چهره‌های برجسته سابق گروه طالبان تصمیم به تشکیل یک حزب سیاسی می‌گیرد.

او در یک صحبت تلفونی از ترکیه به بی‌بی‌سی گفت: "حالا به این نتیجه رسیده ام که تلاش‌های انفرادی کار را به جایی نخواهد رساند، از این رو تصمیم گرفتم که با تشکیل یک حزب سیاسی به مبارزه خود ادامه دهم."

او همچنین گفت که به منظور تشکیل حزب سیاسی با همکاران نزدیکش تماس گرفته و به همین منظور سفرهایی نیز داشته است اما مشخص نکرد که با چه کسانی صحبت کرده و به کدام کشورها سفر کرده است.

آقای معتصم می‌گوید افرادی از رهبران طالبان که نام‌شان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف شده، می‌توانند در این حزب سیاسی نقشی تاثیرگذار داشته باشند.

به گفته او، تا اکنون نام حدود بیست تن از رهبران طالبان از این فهرست حذف شده که می‌توانند آزادانه سفر کنند و با نمایندگان جامعه جهانی تماس داشته باشند.

آغاجان معتصم قبلا، از تاکید جامعه بین المللی به در پیش گرفتن راه حل سیاسی به جای جنگ، تمجید کرد و گفته بود: "این امر نتایج خوبی در پی داشته است؛ از جمله ایجاد انعطاف پذیری در رهبری طالبان."

دولت افغانستان بارها از تمامی رهبران طالبان خواسته تا دست از جنگ بردارند و از راه های قانونی و مسالمت آمیز به تلاش های سیاسی خود ادامه دهند.

آغاجان معتصم در حالی از ایجاد یک حزب سیاسی خبر می دهد که در افغانستان آمادگی های مقدماتی برای برگزاری انتخابات روی دست گرفته شده و تلاش ها برای یارگیری های سیاسی به شدت ادامه دارد.

این انتخابات قرار است در ماه حمل/فروردین ۱۳۹۳ برگزار شود.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی یکی دیگر از مخالفان مطرح حکومت فعلی افغانستان، نیز به تازگی اعلام کرده است که آنان در انتخابات آینده ریاست جمهوری بی تفاوت نخواهند بود.

نمایندگان گروهی از این حزب که شاخه دیگری به نام "حزب اسلامی" تاسیس کرده اند، پس از این سخنان حکمتیار گفتند که آنان نامزد خود را در انتخابات آینده خواهند داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.