برنامه صدای شما در مورد دستور اخیر شورای وزیران افغانستان

به روز شده:  17:43 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

مدیا پلیر

صدای شما در مورد زبان‌ها و لهجه های بیگانه

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

شورای وزیران افغانستان اخیرا اعلام کرده است که از کاربرد زبانهای بیگانه، واژه های نا مانوس و لهجه های بیگانه در رسانه ها و برنامه ها و مکاتبات رسمی افغانستان استفاده نشود.

مبارز راشدی معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با شرکت در برنامه صدای شمای بی بی سی گفت، هدف از صدور چنین دستوری، در واقع تقویت "زبان و لهجه های معیاری" افغانستان است. آقای راشدی همچنین می گوید که به وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت معارف و آکادمی علوم افغانستان وظیفه داده شده تا از کاربرد کلمات انگلیسی، اردو و دیگر کلمات خارجی در سرویس های خبری جلو گیری شود.

آقای راشدی افزود که هدف اصلی دولت حمایت و حفظ زبانهای افغانستان است که هویت افغانها و افغانستان به شمار می رود و منظور از صدور چنین دستوری از سوی شورای وزیران ضدیت با هیچ زبان دیگری نیست.

به گفته آقای راشدی این حق مردم افغانستان است که خبرها و برنامه های رسانه ها را به زبان و لهجه آشنای خود بشنوند و این وظیفه نهاد های فرهنگی افغانستان است که در این راستا تلاش کنند.

مشروح نظرات مبارز راشدی و مخاطبانی را که در این برنامه شرکت کرده اند، می توانید با کلیک روی فایل صوتی بشنوید

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.