نخستین زن افغان در پست ریاست یک فدراسیون ورزشی

به روز شده:  13:17 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

بیشتر از ده سال پیش و زمانی‌که هنوز طالبان بر افغانستان حکومت می‌کردند، کمتر کسی تصور می‌کرد که روزی زنان افغان، بتوانند در عرصه‌های مختلف ورزشی راه پیدا کنند.

در آن زمان، حضور و فعالیت اجتماعی زنان و دختران بسیار محدود بود.

اما در این اواخر شاهد حضور زنان در برخی پست های محلی و حکومتی هستیم.

حضور زنان در ورزش افغانستان نیز در این اواخر پررنگ تر شده است و تیم‌های ورزشی دختران در اکثر رشته‌های ورزشی ایجاد شده است.

دو پست معاونت تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک افغانستان نیز به خانم ها سپرده شده است.

کمیته ملی المپیک افغانستان ۴۷ فدراسیون دارد که ریاست ۴۶ فدراسیون را مردان به عهده دارند.

اخیرا" کمیته ملی المپیک افغانستان در یک اقدام بی‌سابقه رهبری یکی از این فدراسیون‌ها را به یک بانوی ورزشکار و خبرنگار سپرد.

مسعوده آرزو، دختری است که از سوی کمیته ملی المپیک افغانستان به عنوان سرپرست 'فدراسیون بدمینتون افغانستان' معرفی شد.

مسعوده آرزو، دختری است که از سوی کمیته ملی المپیک افغانستان به عنوان سرپرست 'فدراسیون بدمینتون افغانستان' معرفی شد.

بانو آرزو در گذشته به عنوان خبرنگار ورزشی کار خود را در یکی از رسانه‌های خصوصی افغانستان آغاز کرد.

او در یک خانواده فرهنگی بزرگ شده و دو خواهر دیگرش نیز خبرنگار هستند.

برای صحبت با مسعوده، به کمیته ملی المپیک و دفتر کاری او رفتم.

از سابقه ورزشی و فعالیت‌های کاری‌اش پرسیدم:

او می‌گوید متولد سال ۱۳۶۸ خورشیدی در ولایت قندهار است، دوران مکتب را در بغلان اتمام کرده و فعلا دانشجوی سال چهارم دانشکده اقتصاد است. از هفت سال قبل وارد دنیای مطبوعات شده و در یکی از رسانه‌های خصوصی به عنوان خبرنگار ورزشی کار کرده. فعلاً نیز مدیر مسئول هفته نامه صدای ورزش و مسئول رادیو جوانان و ورزش است.

بانو آرزو در کنار کارهای مطبوعاتی، در ورزش نیز سهم داشته و از ۱۰ سال قبل والیبال را در لیسه بی بی حوای ولایت بغلان شروع کرده است.

او ۵ سال، عضو ملی والیبال دختران افغانستان بوده و در بخشی از صحبت‌هایش از مشکلات دختران در افغانستان سخن گفت و مشکلاتی که تعدادی از اعضای پیشین فدراسیون بدمینتون برایش ایجاد کرده اند.

"با اینکه کار خود را به عنوان سرپرست فدراسیون بدمنیتون آغاز کرده ام؛ اما رئیس پیشین این فدراسیون مشکلاتی را برایم به بار آورده؛ می خواهم با این مشکلات مبارزه کنم تا بتوانم به این رشته ورزشی کمک کنم. می خواهم این رشته ورزشی گمنام در افغانستان را به یک ورزش آشنا در میان جامعه تبدیل کنم."

"با اینکه کار خود را به عنوان سرپرست فدراسیون بدمنیتون آغاز کرده ام؛ اما رئیس پیشین این فدراسیون مشکلاتی را برایم به بار آورده؛ اما می خواهم با اراده با این مشکلات مبارزه کنم تا بتوانم به این رشته ورزشی کمک کنم. می خواهم این رشته ورزشی گمنام در افغانستان را به یک ورزش آشنا در میان جامعه تبدیل کنم."

مسعوده آرزومند است تا در آینده نزدیک، سهم خانم‌ها در ورزش افغانستان به ۳۰ درصد بالا برود و بتوانند در سطح رهبری ورزش افغانستان نقش مهمی ایفا کنند.

با این حال، حضور دختران در رشته‌های ورزشی افغانستان در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

روبینا مقیم‌یار یکی از معروف ترین چهره‌های ورزشی افغانستان است که توانست به عنوان اولین بانو، پرچم دار کاروان ورزشی افغانستان در المپیک ۲۰۰۴ آتن باشد.

بانو مقیم یار در المپیک ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن در رشته دومیدانی حضور داشت.

تهمینه کوهستانی دیگر ورزشکار زن در رشته دومیدانی افغانستان است؛ او توانست به نمایندگی از دختران ورزشکار افغانستان در المپیک ۲۰۱۲ لندن حاضر باشد.

کمیته ملی المپیک افغانستان بعد از سالها انتظار و رایزنی، موفق به دریافت هزینه برای ساختن یک سالن ورزشی ویژه دختران شده است.

کار ساخت این سالن ورزشی، ۵۰ درصد پیش رفته است و به گفته مسئولان کمیته ملی المپیک، کار ساخت آن تا چند ماه دیگر به پایان می‌رسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.