گفتگو با سومین همسر محمد محقق یکی از رهبران جهادی افغانستان

به روز شده:  09:01 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

گفتگو با وحیده محقق، همسر رهبر حزب وحدت مردم افغانستان

در افغانستان کمتر رهبری است که از آزادیهای زنان حرف نزد و از حقوق آنها حمایت نکند. اما همسران خود این رهبران کجا هستند، چه می‌کنند و آینده کشور خود را چطور می‌بینند؟

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

پانزده سال است که وحیده با یکی از شناخته‌شده‌ترین سیاستمداران افغان ازدواج کرده است. او شش فرزند دارد و دغدغه زندگی‌اش، خوشی آنهاست. او سومین همسر محمد محقق از رهبران جهادی افغانستان است.

در افغانستان کمتر رهبری است که از آزادی‌های زنان حرف نزده باشد و از حقوق آنها حمایت نکند اما به ندرت مردم همسران این رهبران را می‌شناسند زیرا تقریبا همه آنان از اجتماع دور هستند.

محمد محقق در مبارزه گروه‌های جهادی علیه شوروی سابق نقش اساسی را در افغانستان بازی کرد و بعد‌‌تر نیز به یکی از فرماندهان اصلی مقاومت علیه گروه طالبان تبدیل شد. او در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان افغانستان است و رهبری حزبی به نام "حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان" را برعهده دارد.

وحیده نیز مانند بانوان سایر رهبران شناخته شده در افغانستان، از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی دور است. زنی‌ که لیسانس ادبیات فارسی دارد اما او نمی‌خواهد مثل یک زن رهبر همواره در حاشیه باقی بماند.

وحیده می‌گوید: "تصمیم دارم که نخست به ماستری درخواست بدهم و بعد دکترای خود را بگیرم و بعدش وارد فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی شوم."

وحیده از دانشگاه بلخ فارغ شده است. او دقیقاً بعد از ختم دوره تحصیلی‌اش با محمدمحقق ازدواج کرده است. آنزمان آقای محقق در حکومت مجاهدین، به عنوان وزیر داخله افغانستان ایفای وظیفه می‌کرد.

وحیده ۳۷ ساله، سومین همسر محمد محقق، از رهبران جهادی افغان است. شاید تنها نام محقق کافی بود که وحیده از داشتن دو انباق چشم بپوشد.

او می‌گوید روابطش با دیگر همسران آقای محقق خوب است و هر سه زن در یک خانه زندگی می‌کنند.

محمدمحقق اکنون از سه همسر خود ۲۳ فرزند و ۲۴ نوه دارد.

محمد محقق می‌گوید: "برای وحیده خانم هیچ مانعی وجود ندارد که فعالیت‌های بیرونی داشته باشد. حال خودش ترجیح داده که از دو دختر و چهار پسرش در خانه مواظبت کند."

وحیده محقق دوست دارد ساده زندگی کند؛ مثل مردم عام خرید کند و آزادانه گشت و گذار کند

وحیده در روزهای خوب و بد با شوهرش همراه بوده است.

او می‌گوید: "یگانه خاطره‌ایی که برایم دردناک و تلخ بود خاطرات دوران مقاومت و جهاد است. زمانی که طفل نداشتم و همرای شوهرم در دره صوف بودم. هم به عنوان یک خانم هم به عنوان یک سرباز. همیشه برایش روحیه می دادم که شکستی وجود ندارد و پیروزی همیشه از آن ماست."

زمانی که طالبان حدود ٩۵ درصد خاک افغانستان را در کنترول خود داشتند، آقای محقق با مردان مسلح خود در دره صوف ولایت سمنگان و ولسوالی‌های یکاولنگ و پنجاب ولایت بامیان به مقاومت علیه این گروه ادامه داد.

حالا که دیگر آن حالات جنگی وجود ندارد. وحیده بیشتر از بودن در کنار شوهر و بچه‌هایش لذت می‌برد.

آقای محقق حالا فرصت بیشتری برای بودن در کنار خانواده دارد.

محقق گفت: "وحیده آشپز خوبی است. او از مهمانان ویژه شوهرش با دست پخت خودش پذیرایی می‌کند."

اما او می‌گوید که تن دادن به آزادی‌های زنان، بی‌ دردسر نیست.

به باور وی، در سال‌های اخیر فعالیت زنان در کنار مردان در اجتماع افزایش یافته است و تقاضاها برای بدست آوردن حقوق بیشتر نیز به میان آمده است و این مفکوره با توجه به سنتی بودن جامعه افغانستان، سبب افزایش خشونت‌ها علیه زنان شده است.

وحیده گاهی برای تفریح با بچه‌هایش بیرون می‌رود اما مردم خانم محقق را نمی‌شناسند زیرا او هیچ گاهی در تلویزیون ظاهر نشده است.

او دوست دارد ساده زندگی کند؛ مثل مردم عام خرید کند و آزادانه گشت و گذار کند، اما چالش‌های امنیتی باز هم او را مجبور می‌سازد تا با خود محافظ مسلح داشته باشد.

دل وحیده برای روزهای قبل از ازدواجش گاهی تنگ می‌شود؛ روزهایی که بدور از دغدغه ترور و آدم ربایی خرید می‌کرد یا به دیدن بستگانش می‌رفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.