روزنامه‌های کابل: سه شنبه، ۱۵ حوت

به روز شده:  10:37 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

روزنامه‌های روز سه‌شنبه کابل موضوعات معیاری سازی زبانهای ملی، حکم رئیس شورای علمایی پاکستان در مورد عمل انتحار در افغانستان، سرنوشت نیروهای نظامی افغان بعد از خروج ناتو، گداهای شهر کابل و حمایت غرب از پاکستان به عنوان پشتوانه طالبان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه انیس نیز با اشاره به اینکه "معیاری سازی زبانهای ملی وظیفه همگانی است" نوشته است:" وجود بیش از هفتاد تلویزیون خصوصی باعث مشکلات زیادی در معیاری سازی زبان می‌شود. اگر مسئولان این رسانه‌ها به مسئولیت‌های خود توجه نکنند، فرهنگ‌ها و زبانهای بیگانه جای خود را در جامعه باز کرده و در زبان وهویت ما رخنه می‎کنند و باعث تضعیف فرهنگ اصیل و ملی کشور خواهد شد."

این روزنامه به نقل از مخدوم رهین نوشته است:" کاربرد زبان رسمی کشور دچار آشفتگی و ناهنجاریهای خاص شده‎است. رسانه‌های ما نیازمند آنند که صاحب نظران آنان را در این راه مدد رسانند. دو زبان ملی‌ما (دری و پشتو) لهجه‌های پذیرفته شده دارند که در هفتاد سال گذشته تثبیت شده اند. باید به لهجه های رسمی خود اعتنایی خاص داشته باشیم."

انیس اضافه کرده است :" ایجاب می‎کند که همگان از بکارگیری لهجه‌ها و زبانهای غیرمعیاری که هویت ملی ما را خدشه دار می‌نماید خود داری ورزیم تا یک کشوری با زبان و فرهنگ متعالی داشته باشیم."

شورای وزیران افغانستان هفته گذشته با پخش اطلاعیه‌ وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ، تحصیلات عالی و معارف را موظف کرد که "اصالت لهجه‌ها، خصوصیت و هویت زبان های ملی" را حفظ کنند.

روزنامه اصلاح نیز با اشاره حکم رئیس شورای علمای پاکستان به جواز حمله انتحاری درافغانستان نوشته است که علمای بزرگ جهان اسلام، مانند مفتی عربستان سعودی، شیخ بزرگ الازهر و علمای افغانستان مانند عبد الرب رسول سیاف آنرا حرام دانسته و پس با تو جه به این، جواز عمل انتحاری توسط رئیس شورای علمایی پاکستان یک بدعت بزرگ از نظر شرع می‌باشد.

روزنامه سرنوشت نیز نوشته است که ناتو بعد از سالها جنگ نامشروع درکشور اکنون در صدد فرار از این کشور می‌باشد. در این مدت نه امنیت در افغانستان تامین و نه مخفیگاهای تروریسم پیدا شد. اکنون ناتو از افغانستان بیرون می‌شود ولی زخمهای جنگ در افغانستان باقی خواهد ماند.

روزنامه محور با چاپ یک تصویر بزرگ از گداهای شهر کابل ادعا کرده‌است که این گداها در خدمت مافیا می‌باشند. این روزنامه گزارش داده‌است که صبحگاهان تعداد وسایل نقلیه این گدا را در شهر پخش می کنند و شامگاهان نیز جمع آوری می‌کنند.

روزنامه باور در مطلبی با عنوان "نیروهای افغان در آزمون ناتو" نوشته است که نیروهای افغان در زمان حضور نیروهای ناتو نتوانست از فن‌آوری‌های این نیروها استفاده کنند. با توجه به اینکه نیروهای افغان از روحیه قوی برخوردارند ولی تاکنون ناتو فقط وعده کمک تجهیزات به این نیروها را داده است و در صورتی‌که این وعده‌ها تحقق نیابد نیروهای افعان نمی‌توانند در میدان خالی پیروزی لازم را داشته باشند.

ماندگار نیز با طرح این پرسش که چرا آمار رای دهندگان مشخص نمی‌شود؟ نوشته که چندی قبل آقای کرزی اعلام کرده بود که بودجه کافی برای صدور کارتهای رای دهی ندارد. ماندگار اعتراض کرده که چرا حکومت هیج کوششی برای توزیع کارتهای جدید نمی‌کند؟

ماندگار افزوده است:"خاموشی در برابر این پرسش تاکنون بیانگر آن بوده که آقای کرزی و همرانش تصمیمی برای برگزاری انتخابات ندارند. تلاش برای از دست دادن فرصت است تا با مطرح کردن یک مصلحت کوچک حاکمیت آقای کرزی را برای سالها تمدید کند."

روزنامه ۸صبح نیز نوشته است:"بزرگترین اشتباه جامعه جهانی در هشت سال گذشته این بود که پاکستان را به عنوان پشتوانه استراتژیک طالبان نشناخت و برعکس ارتش این کشور را متحد خود در جنگ با تروریسم قلمداد کرد. این امر سبب شد تا تروریسم در این کشور ریشه کن نشود و طالبان به عنوان یک تهدید استراتژیک برای افغانستان باقی بماند."

به نظر نویسنده ۸صبح گروه های استخباراتی و نظامی پاکستان، طالبان را برای نبردهای پس از سال ۲۰۱۴ آماده می‌کنند. به نوشته هشت صبح، این گروه ها فکر می‌کنند که به میزان افزایش نا امنی، می‌توانند برای طالبان امتیاز بگیرند.

روزنامه سخن جدید نیز با اشاره به آغاز به کار مجلس دور دوم مجلس، نوشته است که نمایندگان در دوره اول مجلس ناکام بودند و هیج چیز نمی تواند دلیل قابل قبولی باشد.

این روزنامه ادعا کرده که در دور اول شورای ملی، اعمال نفوذ و سلیقه حاکمیت بر جناح‌ها و کارکردهای مجلس و مصوبات آن به وضوح قابل مشاهده بود که این امر نمایندگان مستعد معامله گری را وادار به کوتا آمدن در مقابل فشارها از سوی حاکمیت ساخت و باعث گردید تا فرایند ناخوشایندی را در مجلس نمایندگان اول شاهد باشیم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.