گفتگو با فتانه گیلانی همسر اسحاق گیلانی از رهبران جهادی افغان

به روز شده:  18:28 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

مدیا پلیر

مریم غمگسار در ادامه رشته گزارشهای "درون خانه سیاست" به مناسبت روز جهانی زن، این بار به دیدار فتانه گیلانی، همسر اسحاق گیلانی از رهبران جهادی افغان رفته.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

فتانه گیلانی چهره مطرح شده در سالهای اخیر نیست. خیلی از افغانها با نام فتانه از دوران جهاد آشنا بوده اند. او جوان بود که مبارزه علیه ارتش سرخ را آغاز کرد و علیه نیروهای شوروی سابق شعار داد. بعد مهاجر شد و در زمان جهاد یاور شوهرش و حامی زنان افغان بود.

فتانه اکنون در کابل است. پیروزی مجاهدین، سقوط طالبان و ایجاد دولت جمهوری، هیج کدام باعث نشده که فتانه مبارزه سیاسی و اجتماعی رها کند. او از معدود زنان افغان است که آزادانه در جامعه سنتی افغانستان کار می‌کند.

وقتی به دیدنش رفتم او درباره همه چیز سخن گفت از رنجهای زنان افغان، از آرزوهای خودش و آرزوهای که برای شوهرش دارد.

آرزوی وکالت

کسی که در مبارزه علیه قشون سرخ شوروی یکی از زنان برجسته به شمار می‌رفت. اکنون آرزو دارد که وکیل شود. همانند شوهرش که عضو مجلس نمایندگان افغانستان است.

او تنها تاسفی که از زندگی گذشته خود دارد این است که به دلیل مشغله‌های زندگی نتوانسته آموزش عالی خود را در مقطع فوق لیسانس و دکترا ادامه دهد.

فتانه از زندگی مشترک با شوهرش ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید:" شوهرم مرا دوست دارد و من هم به شوهرم احترام دارم و دوستش دارم."

فتانه دانش آموز بود که با اسحاق گیلانی شوهر کنونی‌اش آشنا شد. او درباره آشنایی خود ‌با آقای گیلانی می‌گوید:" حق طبیعی هرانسان است که کسی را دوست داشته باشد. زمانی که دانش آموز کلاس دوازده بودم با اسحاق آشنا شدم و این آشنایی به ازدواج انجامید. ثمره این ازدواج دو دختر است."

رضایت از زندگی خصوصی

بعد از گذشت ۳۴ سال از زندگی مشترک فتانه و اسحق گیلانی، او با ابراز رضایت از زندگی خویش، می‌گوید: "از دوران مهاجرت تا امروز من همواره برای زنان کار کردم و برعلیه کسانی که مخالف زنان هستند مبارزه نمودم. زمانی که در پاکستان بودم برای زنان مراکز بهداشتی و مدرسه می‌ساختم."

او با اشاره به محبتهای شوهرش می‌گوید:"با وجود اینکه شوهرم مرا دوست دارد خود را یک زن خوشبخت احساس نمی‌کنم. زیرا هنوز در چشمان زنان وطنم اشک است."

اعتراض به وضعیت زنان

گیلانی با اشاره به اینکه نمی تواند دستاوردهای کنونی را نادیده بگیرد، می‌گوید: "در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ بسیار به حکومت امیدوار بودم. انتظار داشتم تغییراتی زیادی را در زندگی زنان افغان شاهد باشم. امروز در قرن بیست و یکم ظلمی که در حق زنان افغانستان صورت می‌گیرد مرا به یاد دوران جاهلیت قبل از اسلام می‌اندازد.

رئیس موسسه اجتماعی زنان از فعالیت هایش می‌گوید و اینکه درحدود ده هزار زن از کمک‌های انسان دوستانه‌اش استفاده می‌کنند. علاوه بر آن برنامه مختلف برای رشد زنان راه‌اندازی کرده است. از قرضه‌های کوچک گرفته تا بازاریابی برای دست ساخت‌های آنان را شامل می‌شود.

او می‌گوید:" برای اینکه زنان با خاطر آرام کار کند برایشان کلاسهای آموزش در نظر گرفته‌ام و زنان که دچار مشکلات خانوادگی هستند به مشاورین بهداشت و روانی معرفی کرده‌ام. برای کودکان زنان مهمد کودک ساختم و تلاش دارم که کارهای بیشتری برای زنان داشته باشم."

آرزو برای شوهر

فتانه از آرزوهایش برای شوهرش می گوید: "می‌خواهم شوهرم روزی رئیس جمهور افغانستان شود و مردم افغانستان در انتخاب خود دقت لازم داشته باشند و ببیند که چه کسی شایستگی دارد و چه کسی نه ."

او با توجه به اینکه یک فعال اجتماعی و سیاسی است، می‌گوید:" روزهای که در خانه هستم به کارهای خانه رسیدگی می‌کنم. دوست دارم بیشتر مثل یک خانم مواظب مسائلی باشم که مربوط یک زن خانه می‌شود.

حمایت شوهر

اسحاق گیلانی شوهر فتانه، می‌گوید:" همسرش برای زنان زندگی می‌کند. در جامعه سنتی افغانستان این منم که برایش اجازه داده ام کار کند. از صبح تا چهار عصر به دفتر برود و یا به خانه بیوه زنان به کوچه وپس کوچه‌های کابل بروند که این بزرگترین کمک به او است. حال اینکه من هم به عنوان یک شوهر آرزو دارم که خانمم در خانه باشد، آشپزی‌کند و از مهمانانم پذیرایی نماید".

گیلانی از زندگی خصوصی اش می گوید و اضافه می کند که مشاجره ما بر سر افغانستان و اینکه همسرش می خواهد نظام را تغیر دهد کاری که به گفته اسحاق از دست او بر نمی‌آید.

اسحاق گیلانی یکی از رقبای رئیس جمهور کرزی در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری بعد از سقوط رژیم طالبان بود.

فتانه آرزو دارد که روزی همه دختران افغان از امتیازهای بر خوردار باشند که دختران خودش آنرا دارد. اولی مقیم آمریکا، دومی دانشجوی دانشگاه آمریکایی در کابل.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.