دوستت دارم رونالدو؛ آهنگ افغانی برای ستاره رئال مادرید

به روز شده:  16:01 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

کریستیانو رونالدو، بازیکن تیم رئال مادرید، یکی از بازیکن‌‌های محبوب برای جوانان افغان است.

با آنکه زندگی در کابل، سختی‌های خود را دارد اما این سختی سبب نشده که جوانان کابلی تفریح و ورزش را فراموش کنند. پرورش اندام اما شاید پرطرفدار ترین ورزش در این شهر باشد.

همینکه وارد محوطه باشگاه ورزشى مى شویدصداى موسیقى شما را جلب مى‌کند و ناگهان ریتم آن تند مى‌شود. موسیقى غربى جایش را به موسیقى محلى معروف به 'قطغنى' می‌‌دهد.

آهنگ "زنده باد رئال مادرید و دوستت دارم کرستیانو رونالدو" پخش مى‌شود و با شنیدن این آهنگ همه جوانان به پا مى‌ایستند و این ترانه به آن‌ها گویى انرژى بیشترى مى بخشد.

این روزها معمولا در باشگاه‌هاى ورزشى جوانان در افغانستان، در جریان تمرینات ورزشی به آهنگ‌های غربی گوش می‌دهند، اما نخستین بار است که آ‌هنگ محلی آن هم در مورد یکی از تیم های معروف فوتبال جهان"رئال مادرید" وستاره کرستیانو رونالدو مهاجم این تیم، شنیده می‌شود.

مسعود همنوا هنر‌مند جوان که اهل قطغن زمین در شمال افغانستان است با اجرای این ترانه در روزهای اخیر بیشتر بر سر زبانها افتاده است.

تصاویر ویدئویى این ترانه بیشتر از عکس‌های بازیکنان رئال مادرید است و در یوتیوب نیز بارگزاری شده و قابل دسترسی است.

تغییر

جوانان افغان فوتبال و موسیقی غربی را پدیده هایی می دانند که می تواند این جوانان را به دنیای غرب وصل کند. در دنیایی که رسانه‌ها،اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فاصله را تقریبا بی معنی کرده است.

سال گذشته فدراسیون فوتبال افغانستان برای نخستین بار لیگ برتر فوتبال این کشور را به راه انداخت.

این لیگ به دلیل نبود استدیوم استاندارد کافی در مناطق مختلف افغانستان، عملا به شکل "مسابقات جام" در استدیوم واحدی برگزار شد و تیم ها به شکل ضربدری باهم رقابت کردند.

تلویزیون خصوصی طلوع برای نخستین بار این مسابقات بطور زنده پخش کرد و میلیونها تن در سراسر افغانستان این لیگ را دیدند.

ولی افغانها قبل از آنکه لیگ برتر کشور خود را ببینند، بارها لیگ های برتر کشورهای دیگر و مسابقات مهم جهانی و قاره ای را از طریق تلویزیونهای ماهواره ای دیده بودند و این مساله سبب شده که تیم های مشهور از جمله تیم های اسپانیا و مشهورترین آنها رئال مادرید و بارسلونا، طرفداران جدی و پروپا قرصی در افغانستان داشته باشند.

سید سعادت حامی تیم بارسلوناست.

محمد رفیع ۲۹ ساله که در شهر کابل راننده تاکسی است می‌گوید که بیشتر اوقات آهنگ‌های را می‌شنود که در مورد ورزش باشد بخصوص ورزش جهانی فوتبال صدای ترانه ( زنده باد بارسولونا ) در بلند گوهاى موتر/ماشین او طنین افکنده است.

رفیع می‌گوید که هرچند در اوایل چندان علاقه ای به تماشای بازی های ورزشی نداشت، بخصوص ورزش جهانی اما به گفته وی بعد از آنکه شب‌ها پیا‌پی در تلویزیون اخبار ورزشی را شنیده و بازی بارسولونا را دید، کم کم گرویده این تیم شد.

او می‌گوید "بارسولونا تیم دلخواه من است. روزی که مسابقه داشته باشد دیگر پروای کار را ندارم تا زمانى که مسابقه به پایان برسد تکان نمى خورم."

سید سعادت ۱۰ ساله می‌گوید اول حامی رئال مادرید بوده و بعدا چون اکثر خانواده او به تیم بارسا علاقمند شده، حالا او نیز حامی بارسا است. او نیمه شب ها از خواب بلند می‌شود و مسابقات فوتبال را می بیند.

ستاره‌های فوتبال و رونق کسپ و کار

ستاره های مشهور فوتبال، کسپ کار شماری را نیز رونق بخشیده است. جمشید که در شهر کابل سالن آرایش مو دارد، عکس‌های ستارهای مشهور فوتبال جهان را بر در و دیوار سالن نصب کرده و بر لوحه آن نوشته است "سلمانی جمشید."

جمشید می‌گوید شماری از جوانان علاقه دارند تا موهای خود را به شکل موهای ستاره‌های مشهور فوتبال آرایش کنند.

او می‌گوید :جوانان این پوسترها را که می بینند بخاطر علاقه ای که به این ورزشکاران دارند به سالن او می آیند و سفارش می دهند موهای شان را به شکل موی یکی از ستاره های فوتبال اصلاح کنم..

جمشید می‌گوید که دوره حکومت طالبان که یک دوره سیاه بود آنها از جهان بی خبر بودند واز همه سرگرمی ها دور. اما حالا آنها از طریق رسانه ها از همه چیز باخبرند و سرگرمی های خوب و مفید روز به روز بیشتر می شود.

این روند تنها محدود به کابل نیست وضعیت مشابهى در ولایات دیگر افغانستان هم به چشم مى خورد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.