دولت در جستجوی نجات کابل بانک

به روز شده:  12:59 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

وزارت دارایی افغانستان اعلام کرده که کابل بانک نو یا دوباره به دواطلبی گذاشته می‌شود یا منحل می‌گردد

وزارت مالیه/‌دارایی افغانستان، پیشنهاد تنها خریدار کابل بانک نو را رد کرد و اعلام کرده است که ممکن این بانک برای فروش دوباره به داوطلبی گذاشته شود و یا منحل گردد.

آقا محمد کوهستانی رئیس خزائن در وزارت مالیه افغانستان چهارشنبه ۱۶ حوت/اسفند در یک نشست مطبوعاتی گفت: "کمیته ارزیابی پیشنهادهای خرید کابل بانک نو، تنها درخواستی خریداری این بانک را رد کرد."

او گفت که طرح‌های شرکت داوطلب، مطابق با اصول بانکداری فعلی نبود و مشکلات تخنیکی نیز داشت.

به تاریخ ۱۶ فوریه در ختم مدت اعلان کلیک داوطلبی، از پنج شرکتی که قبلا برای خرید کابل بانک نو اعلام آمادگی کرده بودند، تنها یک شرکت داخلی حاضر شد این بانک را بخرد.

این شرکت به نام "کنسرسیوم شرکت‎های علی اکبرزاده ژوندی" بود.

بسته پیشنهادی شرکت علی اکبرزاده ژوندی توسط بانک مرکزی، وزارت مالیه و مسئولان کابل بانک نو بررسی شده است.

رئیس خزائن وزارت مالیه افغانستان اکنون می‌گوید که آنان با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان مشورت می‌کنند تا سرنوشت کابل بانک نو معلوم شود.

او می‌گوید که آنان سه طرح؛ داوطلبی مجدد این بانک، مذاکره با دو شرکتی که به تازگی برای خریداری این بانک اعلام آمادگی کردند و انحلال بانک را به ریاست جمهوری پیشنهاد می‌کنند.

وی افزود: "همه جانبه روی طرح‌ها دقت صورت گرفته و طبعا ما به نفع مردم کشور کار خواهیم کرد، نه اینکه ما دفعتا از بانک بیزار شده باشیم و آن را بفروشیم."

بحران کابل بانک

دو سال پیش وقتی کابل‌بانک ورشکست شد، بانک مرکزی افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و نام آن را به "کابل بانک نو" تغییر داد.

علت اصلی بحران این بانک، کاهش نقدینگی اعلام شد زیرا سهام داران اصلی آن که مسئولیت اداره این بانک را به عهده داشتند، پول هنگفتی را برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن دوبی، از کابل بانک خارج کرده بودند.

نورالله دلاوری، رئیس بانک مرکزی افغانستان، می‌گوید که اکنون در این بانک بیش از ۵۵۰ میلیون دلار سپرده های مردم وجود دارد.

او افزود برای این که این بانک به آسانی به فروش برسد، اکنون صلاحیت قرضه دهی را ندارد و به این دلیل در فعالیت‌های آن مفادی نیز وجود ندارد.

تصمیم فروش کابل بانک نو از سوی شورای وزیران افغانستان اتخاذ شده است.

پیش از این نیز بخشی از دارایی‌های دیگر کابل بانک نو در داخل و خارج افغانستان به فروش گذاشته شده است تا پولی که از این بانک خارج شده بود، دوباره بدست آید.

مسئولان کابل بانک نو پیش از این گفته بودند که مجموع قرضه‌های این بانک را که سهمداران اصلی آن برداشته اند، نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار است.

دادگاه

روز گذشته نیز کلیک دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک، ۲۱ نفر از متهمین پرونده دستبرد دارایی‌های این بانک را به حبس محکوم کرد.

خلیل الله فیروزی و شیرخان فرنود از مسئولین پیشین کابل بانک از مقصران اصلی این قضیه معرفی شدند و دیروز افزون بر پرداخت نزدیک به هشتصد میلیون دلار، هر کدام به پنج سال حبس محکوم شد.

محمود کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری و حصین فهیم برادر مارشال فهمیم معاون اول رئیس جمهوری از سهام‌داران کابل بانک بودند که بارها به دخیل بودن در بحران این بانک متهم شدند. این موضوع قضیه کابل بانک را به یک موضوع سیاسی تبدیل کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.