روزنامه های کابل: چهارشنبه ۱۶ حوت/اسفند

به روز شده:  07:33 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

صدور حکم برای متهمین بحران کابل بانک، آغاز سال سوم کاری پارلمان افغانستان و فعالیت‌های سیاسی طالبان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارشنبه ۱۶ حوت/اسفند کابل است.

کلیک روزنامه ۸‌صبح پرسیده "با برادران چه می کنید؟". این روزنامه صدور حکم در مورد برخی از متهمان شماره یک کابل بانک پیشین را اقدام مثبت خوانده است.

اما این روزنامه نوشته که سئوالات زیادی در مورد نقش محمود کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان و حصین فهیم برادر مارشال فهیم معاون اول ریاست جمهوری در اذهان مردم وجود دارد.

نویسنده ۸‌صبح پرسیده: "کی می‌تواند بپذیرد که شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی به دور از چشم محمود کرزی و حاجی حصین فهیم، امپراتوری قهار جعل و تزویر را در کابل بانک پیشین راه انداخته بودند؟"

این روزنامه از رئیس جمهوری و معاون ریاست جمهوری خواسته تا برادران خود را به دادگاه بفرستند تا سئوالی در موردشان باقی نماند.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که اگر این دو به دادگاه نروند، اعتبار دستگاه قضایی صدمه خواهد دید.

روز گذشته کلیک دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک، ۲۱ نفر از متهمین در پرونده کابل بانک را به حبس محکوم کرد. به اساس فیصله این دادگاه، خلیل الله فیروزی و شیرخان فرنود رئیسان پیشین این بانک هر یک به پنج سال حبس محکوم شدند.

کلیک روزنامه سخن جدید، عملی شدن حکم این دادگاه را آزمون بزرگ قضایی و اجرایی خوانده است.

این روزنامه تاکید کرده که این حکم باید به تمام معنا عملی شود و نباید در آن تزلزلی صورت گیرد زیرا حیثیت قضایی و اجرایی نهادهای دولت به سطح ملی و بین المللی به آن بستگی دارد.

سخن جدید افزوده که عملی نشدن این حکم سبب خواهد شد تا راه برای کسانی که می‌خواهند از ثروت ملی و مردمی سوءاستفاده کنند، بازتر شود.

روزنامه اطلاعات به آغاز سال سوم کاری مجلس شانزدهم پارلمان افغانستان پرداخته است.

این روزنامه از مجلس نمایندگان خواسته تا در کنار مسایل سیاسی به وظیفه اصلی خود در عرصه قانونگذاری بپردازد. نویسنده این روزنامه مشخصا از نهایی شدن قوانین انتخابات، خدمات ملکی و معادن افغانستان نام گرفته است.

روزنامه ۸‌صبح نیز از نمایندگان پارلمان خواسته تا برای انتخاب یک تیم کارا در هیات اداری بکوشند.

۸‌صبح افزوده، تحلیلگران به این باورند که نبود افراد مدیر در هیات اداری سبب شده تا قوه مقننه با فقدان برنامه و اجندا رو برو باشد.

سال سوم کاری دور شانزدهم پارلمان افغانستان امروز آغاز می‌شود.

کلیک روزنامه ماندگار نوشته که شماری از اطرافیان رئیس جمهوری تلاش دارند تا به طالبان هویت سیاسی بدهند و این گروه را وارد میدان سیاست افغانستان کنند.

اما به باور نویسنده ماندگار، جنگ اصلی ترین هویت سیاسی طالبان است و خشونت طالبی در گفتمان سیاسی امروز جهان هیچ جایی ندارد.

ماندگار به سخنان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای ترغیب طالبان به فعالیت‌های سیاسی اشاره کرده و افزوده که این باورها کاذب است و او در مورد طالبان دچار توهم شده است.

کلیک روزنامه انصاف نیز مطلبی را با عنوان "طالبان سیاسی در راه اند؟" منتشر کرده است.

انصاف به اعلام آمادگی آغاجان معتصم یکی از افراد مشهور طالبان برای تاسیس حزب سیاسی، اشاره کرده و نوشته است که ورود طالبان سیاسی به عرصه سیاست افغانستان، صف بندی‌های سیاسی در کشور را تشدید خواهد کرد.

نویسنده انصاف به این باور است که طالبان نیز سرانجام وارد عرصه سیاست خواهند شد، بی آنکه در قبال جنایت‌های‌شان پاسخگو باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.