طالبان ۱۶ سرباز ارتش افغانستان را تیرباران کردند

به روز شده:  11:04 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

بدخشان در شمال شرق افغانستان از ولایاتی نسبتا آرام است.

طالبان هفت سرباز اسیر شده ارتش را رها کرده و اجساد ۱۶ سرباز دیگر را که تیرباران کرده بودند، به مردم ولسوالی وردوج ولایت بدخشان تحویل دادند.

عبدالمعروف راسخ سخنگوی والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که این ۲۳ سرباز ارتش در دو گروه جداگانه در یک کمین طالبان سه روز پیش اسیر شده بودند.

سخنگوی والی بدخشان می‌گوید که هیاتی از مرکز ولایت بدخشان دیروز ۱۵ حوت/اسفند به ریاست والی بدخشان، برای گفت‌وگو جهت رهایی سربازان اسیر شده به ولسوالی وردوج رفته بودند.

او می‌گوید که طالبان پیش از رسیدن این هیات، ۱۶ سرباز را کشته بودند و این هیات موفق شد که شب گذشته در نتیجه گفت‌وگو و وساطت اهالی محل و موسفیدان، هفت سرباز دیگر را رها کرده و اجساد کشته شدگان را به دست آورند.

این اولین بار نیست که همچو رویدادی در ولسوالی وردوج رخ می‌دهد. طالبان در این ولسوالی بیشتر از سایر ولسوالی‌های بدخشان نفوذ دارند.

سخنگوی والی بدخشان می‌گوید که مقامات محلی این ولایت مصمم اند تا عملیات وسیعی را برای محو نیروهای مخالف دولت در ولسوالی وردوج به راه بیاندازند.

وردوج

ولسوالی وردوج یکی از ولسوالی‌های بیست و هفت گانه ولایت بدخشان است که برای طالبان از نظر استراتژیک دارای اهمیت است.

بدخشان در شمال شرق افغانستان از ولایاتی نسبتا آرام این کشور به شمار می‌رود. این ولایت با پاکستان و ولایت ناآرام نورستان هم مرز است و گمان می‌رود که شورشیان از همین راه‌ها تلاش می‌کنند بدخشان را ناآرام سازند.

ولسوالی وردوج حدود شصت کیلومتر از مرکز بدخشان فاصله دارد. مرکز آن چاکران است. این ولسوالی دارای کوه های بلند و دره های پراکنده و بزرگ است و این سبب شده که طالبان به راحتی در این منطقه جا به جا شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.