بانک توسعه آسیایی ۴۳۶ میلیون دلار به افغانستان کمک کرد

به روز شده:  07:40 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

بانک توسعه آسیایی یکی از کمک کنندگان اصلی افغانستان در یک دهه اخیر بوده است.

وزارت مالیه / دارایی افغانستان اعلام کرد که بانک توسعه آسیایی به منظور توسعه راه‌ها و شبکه برق در این کشور ۴۳۶ میلیون دلار به افغانستان کمک کرده‌است.

وحید الله توحیدی، سخنگوی این وزارت به بی بی سی گفت:" قرارداد کمک مالی این طرح توسط عمر ذاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان و مسئولان بانک توسعه آسیایی روز چهارشنبه ۱۶ حوت / اسفند در مانیل به امضا رسید.

او تشریح کرد که از این مقدار کمک ۲۳۶ میلیون دلار برای راهسازی و ۲۰۰ میلیون دلار نیز برای گسترش شبکه برق در افغانستان به مصرف خواهد رسید.

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان افزود: "با این پول ۱۰۶ کیلومتر جاده از منطقه سپری تا جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، ۵۰ کیلو متر جاده از منطقه انگوراده تا شهر شرنه مرکز ولایت پکتیکا در جنوب شرق و ۳۳ کیلومتر جاده نیز از منطقه چاه انجیر تا شهر کرشک در ولایت هلمند در جنوب افغانستان ساخته می‌شود."

توحیدی درادامه بیان داشت که گسترش شبکه برق کشور به مناطق شمالی و مرکزی افغانستان بخش دیگر این طرح می‌باشد که ۲۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

بانک توسعه آسیایی یکی از مهم ترین کمک کنندگان به افغانستان بعد از سقوط طالبان بوده و کمک های گسترده ای را برای اجرای طرح هایی در زمینه جاده سازی و توسعه شبکه‌های برق، کشاورزی و آبیاری در اختیار این کشور قرار داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.