دلایل پنهان نگه داشتن همسران سیاستمداران افغان

به روز شده:  17:00 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

مدیا پلیر

مریم غمگسار دلایل پنهان نگه داشتن همسران سیاستمداران را بررسی کرده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

صبغت الله مجددی در میان مردم افغانستان نه به خاطر اینکه اولین رئیس جمهور این کشور بعد از سقوط رژیم کمونیستی بود، شناخته شده‌است، بلکه بر می‌گردد به گذشته‌های دور تاریخی که خانواده مجددی معروف به حضرت شور بازار با صدرو فتوایش علیه نظام پادشاهی آمان‌الله ستون خیمه‌های قدرت او را لرزاند.

اقدام خانواده او باعث برانگیخته شدن افکار عمومی علیه دولت و ایجاد تزلزل در نظام پادشاهی امان الله شاه شد و بعد با به قدرت رسیدن کمونیست‎ها در افغانستان نیز این خانواده با کشتار مرگبار دولت کمونسیتی وقت روبرو شد.

از جمله کسانی که می‌خواستم با او صحبت کنم، خانم مجددی، به عنوان یکی از همسران رهبران افغان بود. می خواستم بدانم که چرا همواره از سیاست و اجتماع دور نگهداشته شده‎است. ولی بخت یار نبود و نتوانستم درون این خانه سیاست را ببینم.

رهبر میانه رو و پر نفوذ

مجددی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی در خانواده روحانی در شهر کابل به دنیا آمده و از مشایخ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی، معروف به مجدد الف‌ثانی است.

پس از پیروزی مجاهدین، آقای مجددی در بهار سال ۱۳۷۱ برای دو ماه به عنوان رئیس دولت موقت مجاهدین انتخاب شد و دولت را رسما از فضل الحق خالقیار، نخست وزیر دولت نجیب الله تحویل گرفت.

مجددی تاکنون رهبری پرنفوذ و مذهبی در افغانستان به حساب می‌آید. دستگاه دولت و شماری از مردم عادی افغانستان به او حضرت و پیر خطاب می‌کنند.

مجددی همواره در جریان فعالیت‌های سیاسی خود از دموکراسی و حقوق زن حرف زده، ولی زن او که روزگاری بانوی اول افغانستان بود، در انظار عمومی دیده نشده و هیج تصویری از وی در رسانه های جمعی یافت نمی‌شود.

غایب صحنه وفعال اجتماعی

برای پاسخ به این سئوال به دیدار خود آقای مجددی رفتم و او برایم گفت:" تو خودت و یا هر زن دیگر می‌توانید به راحتی با خانمم دیدارکنید. مشکلی که وجود دارد اینست که شما نمی‌توانید با او مصاحبه صوتی و یا تصویری داشته باشید."

مجددی از فعالیت خانمش حرف می‌زند و می‌گوید که به دیدار خانمش زنانی زیادی می‎آیند و مشکلات خود را در میان می‌گذارند و خانمش کوشش می‌کند که به این مشکلات رسیدگی کند.

مجددی از ویژگی‌های همسرش می‌گوید و اینکه خانمش سواد کافی ندارد ولی می‌تواند مشکلات‌اش را به زبان انگلیسی در صورت نیاز حل‌کند.

خانواده یا قبیله

خانواده مجددی از نظر تعداد یکی از بزرگترین خانواده‌های افغانستان‌است و مجددی با اشاره به اینکه صاحب عروس است، می‌گوید که خانواده‌اش هر روز دارد بزرگ و بزرگتر می‌شود و دراین روزها به یک قبیله تبدیل می‌شود.

پوشش همسر

مجددی از پوشش خانمش می‌گوید و تاکید می‌کند که خانمش تاکنون روبندش را کنارنزده و ازصورتش دور نینداخته‌است.

او گفت:"در دوران امان‌الله شاه که کشف حجاب شد، برای زنان اجازه دادند که مطابق خواست و میل خود لباس بپوشند و به بیرون از خانه بیایند، من در زندان بودم و برای خانواده‌ام پیام فرستادم که شما نباید کشف حجاب کنید."

مجددی تاکید می‌کند که همسرش از زمانی که در خانه پدرش بوده تا کنون حجاب یکسان داشته، زیرا پدر همسرش نیز پایبند مسایل دینی و اسلامی بوده‌است.

مجددی می‌گوید:"خانمم از همان آوائل زندگی تاکنون به این فکراست که حتی مستحبات را انجام دهد و به همین دلیل در مصاحبه و فعالیت‌های مشابه سهم نمی‌گیرد و علاقه ندارد چهره‌اش در تلویزیون و سایر رسانه‌ها دیده شود.

انتقاد از وضع موجود

مجددی درباره پوشش زنان افغان بعد از سقوط طالبان می‌گوید:" تا اندازه که اسلام گفته حجاب را مراعت نمی‌کنند. اختلاط زن و مرد درست نیست. اگر زنها همرای یک مرد صحبت می‌کند در یک خانه نباید تنها باشند. کسی به عنوان محرم باید همرای‌شان حضور داشته باشد."

خانم کبرا حسینی مدرس دینی درباره این نوع برخورد با زنان در جامعه افغانستان می‌گوید: کسانی که چنین محدودیت برای زن قایل می‌شوند که نباید آنان در رسانه ها حضور پیدا کنند، یا آگاهی ندارد یا اینکه بسیار دید متحجرانه دارند.

او می‌افزاید که چطور آنها به خود اجازه می‌دهند که همرای خانم‌ها دیدار داشته باشند و صدایش را بشنوند؟ اما وقتیکه موضوع به خانم، دختر یا مادر خودش مربوط می‌شود، مانع دیدن چهره و صدای آنان توسط دیگران می‌شود.

وژمه فروغ فعال حقوق زنان نیز در این باره می گوید: سران قبایل و رهبران به این فکر می‌کنند اگر زنانش از خانه بیرون برآیند حمایت مردمی خود را از دست خواهند داد.

او می‌گوید که دلم برای همسران این رهبران می‌سوزد، زیرا آنها توانمندی لازم و تعداد از آنان تحصیلات عالی دارند ولی اکنون محصور در چهار دیوارخانه‌ها هستند. شاید نسل‌های آینده برای این مرزشکنی‌ها کارهای زیادی را انجام دهند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.