بریتانیا پانزده میلیون دلار به بخش معادن افغانستان کمک می‌کند

به روز شده:  14:15 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

آقای کامرون این کمک را در دیدار با وزیر معادن افغانستان در لندن اعلام کرد.

بریتانیا اعلام کرده است که ۱۵ میلیون دلار برای استخراج مواد معدنی در افغانستان به دولت این کشور کمک می‌کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پس از دیدار با وحید الله شهرانی وزیر معادن افغانستان در لندن، گفت که این پول در سه سال آینده به مصرف خواهد رسید.

در ده سال گذشته بیش از ۲۰۰ قرارداد مربوط به معادن افغانستان از سوی دولت این کشور با شرکت های خارجی و داخلی امضاء شده است.

آقای کامرون در اجلاسی با حضور وزیر معادن افغانستان و همچنین ده‌ها تن از مقامات، تاجران و سرمایه گذاران بریتانیایی گفت که بریتانیا نقشی "عظیم و پرافتخار" در تامین ثبات در افغانستان ایفا کرده است، اما اکنون این کشور به شکوفایی، رشد، ایجاد شغل، سرمایه‌گذاری و ثروت نیاز دارد.

دیوید لاین گزارشگر بی بی سی می‌نویسد اگر از معادن افغانستان بهره برداری درستی صورت گیرد، رسیدن به این اهداف امکان پذیر خواهد بود.

ارزش برآوردی ذخایر معدنی افغانستان

  • آهن: ۴۲۱ میلیارد دلار
  • مس: ۲۷ میلیارد دلار
  • نیوبیم: ۸۱ میلیارد دلار
  • کبالت: ۵۱ میلیارد دلار
  • طلا: ۲۵ میلیارد دلار

افغانستان قراردادهای بزرگی در زمینه استخراج مس، آهن و نفت با کشورهای چین و هند امضا کرده است. با این حال شرکت‌های بریتانیایی گفته‌اند که برای ورود آنها به این عرصه در افغانستان هنوز هم دیر نشده است.

ارزش کلی معادن افغانستان بین یک تا سه هزار میلیارد دلار برآورد شده و عمدتاً شامل طلا، سنگ آهن، مس، لاجورد، نفت و گاز است.

اما عقد قراردادهای مختلف در ده سال اخیر با اتهامات فساد توأم بوده است. از جمله در مورد عقد قرارداد سی ساله با یک شرکت چینی برای بهره برداری از معدن مس عینک در ولایت لوگر، انتقاداتی مطرح شد.

بانک جهانی پیشنهاد کرده است که اعطای امتیاز برای استخراج معادن افغانستان با شفافیت صورت گیرد و قرار است کمک مالی بریتانیا نیز برای بهبود این روند به مصرف برسد.

ارزش کلی معادن افغانستان بین یک تا سه هزار میلیارد دلار برآورد شده و عمدتاً شامل طلا، سنگ آهن، مس، لاجورد، نفت و گاز است.

به گفته دیوید لاین گزارشگر بی بی سی، شرکت‌های بریتانیایی استخراج معدن خواهان رقابت سالم، تضمین یک روند شفاف و بهبود توانایی‌های فنی نهادهای مربوط در افغانستان هستند.

وزیر معادن افغانستان نیز ضمن انتقاد از روند گذشته، از کمک‌های بریتانیا استقبال کرد و گفت، افغانستان می خواهد در درازمدت به توسعه پایدار دست یابد.

گزارشگر بی بی سی می‌گوید چالش عمده این است که چگونه اقتصاد افغانستان از استخراج این معادن سود ببرد تا تجربه پس از جنگ بسیاری از کشورها، به ویژه در آفریقا، که جنجال بر سر منابع عظیم معدنی آنان را دچار بحران کرد، تکرار نشود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.