معاون دوم رئیس جمهور افغانستان: شورای عالی صلح باید شفاف عمل کند

به روز شده:  12:42 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391

خلیلی در سالگرد شهادت عبد العلی مزاری از شورای عالی صلح افغانستان خواست که باید شفاف کار کند.

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که شورای عالی صلح تنها نهاد برای گفتگوهای صلح است ولی این شورا باید شفاف کار کند.

محمد کریم خلیلی، روز جمعه در هجدهمین سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر حزب وحدت اسلامی که توسط طالبان اسیر و بعد کشته شد، گفت: "شورای عالی صلح باید از پنهان کاری خودداری نموده و ساختاری را ایجاد کند که مردم کشور از آنچه که شورای عالی صلح انجام می‌دهد با خبر شود."

آقای خلیلی همچنین گفت:" آنانیکه قتل عام شدند و سرزمینشان به سرزمین‌های سوخته مبدل گشت، حق دارند از پیشرفت روند صلح نگران باشند. بیشتر نگرانی‌ها را کسانی دارند که با تاریکی‌ها مبارزه کرده‌اند. این نگرانی مربوط به قوم و منطقه خاص نمی‌باشد بلکه از شرق، غرب و تا مرکز افغانستان را شامل می‌شود."

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت که این موضوع باعث نخواهد شد تا به نام صلح خواهی بار دیگر مردم افغانستان در آتش تفرقه و پراکنده کاری‌ها بسوزند.

او با تصریح به اینکه حرکت صلح خواهانه خط قرمز دارد، گفت:" اکنون دولت افغانستان توان این را دارد که در مقابل تمام نابسامانی‌ها ایستادگی کند."

خلیلی با انتقاد از مخالفین دولت افغانستان تائید کرد: نارسایی‌هایی در دولت کنونی وجود دارد ولی تمام کسانی که اکنون در صف نیروهای مخالفین دولت ایستاده‌اند تا چندی پیش خود در پست‌های مهم دولتی کار می‌کردند. مشکلاتی که وجود دارد مربوط به امروز نیست، آنان نیز در این روند سهیم هستند.

معاون دوم رئیس جمهور افغانستان با اشاره به اینکه دولت حرکت به سوی بر آورده کردن انتظارات مردم افغانستان را آغاز کرده است، گفت:" سرآغاز بر آورده شدن این انتظارات سال ۲۰۱۴ میلادی است که تمام امور امنیتی افغانستان بدست خود افغان‌ها اداره می‌شود و آغاز استقلال ما آن سال می‌باشد."

او با اشاره به اینکه در نظر دارد یک اجماع ملی سیاسی را بوجود بیاورد، گفت که اکنون با اقشار مختلف جامعه افغانستان در حال دیدار است.

آقای خلیلی گفت که امروز تصمیم گیرنده ملت افغانستان است و زمانداران کنونی به هیج عنوان نمی‌خواهند که بیشتر از این بر اریکه قدرت تکیه زنند و تیم جدید رهبری کشور را بدست خواهد گرفت.

انتخابات افغانستان قرار است در ۵ آپریل/آوریل ۲۰۱۴ برگزار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.