شورای ملی افغانستان موفق به انتخاب هیات اداری خود نشد

به روز شده:  15:51 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

سال گذشته هم انتخاب هیات اداری وقت زیاد مجلس را گرفت.

مجلس نمایندگان افغانستان در نخستین روز سال سوم آغاز به کارش نتوانست اعضای هیات اداری خود را انتخاب کند.

در اولین نشست مجلس روز شنبه ۱۹ حوت/اسفند برای چهار پست معاون اول و دوم و منشی اول و دوم یازده نفر خود را نامزد کرده بودند.

بر اساس قانون اساسی افغانستان هرسال باید این پستها مجددا انتخاب شوند.

بعد از اعلام برنامه‌های کاری این نامزدها، رای‌گیری شد و هیچ یک از نامزدها نتوانستند بیش از پنجاه درصد آرا را بدست بیاورند.

برای پست معاونیت اول مجلس میرویس یاسنی و عبدالقدیر ظاهر خود را نامزد کرده بودند. این دو نفر به دلیل بدست نیاوردن آراء کافی از گردنه رقابت‌های بعدی حذف شدند.

برای پست معاونت دوم امان الله پیمان، نعمت الله غفاری، اسد الله سعادتی و احمد شاه رمضان خود را نامزد کرده بودند. قرار است رقابت نهایی میان عفاری و پیمان که بیشترین آرا را کسب کرده بودند روز یکشنبه ۲۰ حوت انجام شود.

نامزد پست منشی اول عبدالستار خواصی و عبدالقادر قلات وال بودند که بدون کسب رای کافی از دور رقابت‌های بعدی خارج شدند.

در پست منشی دوم فرهاد عظیمی، نیلوفر ابراهیمی و نظیفه ذکی نامزد شده بودند که انتخابات میان عظیمی و ابراههیمی که بیشترین آراء را به دست آورده بودند به دور بعدی کشیده شد.

رقابت برای احراز پست‌های هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان همواره یکی از چالش‌های عمده در شورای ملی این کشور بوده است. سال گذشته هم انتخاب این پست‌ها وقت زیاد مجلس را گرفت.

هفته گذشته مجلس افغانستان سال سوم کاری خود را در حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور آغاز کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.