روزنامه های کابل: شنبه ۱۹ حوت/اسفند

به روز شده:  10:43 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

روزنامه‌های روز شنبه ۱۹حوت / اسفند کابل مشکلات زنان افغان، بی اعتمادی مردم به روند گفتگوهای صلح در افغانستان و چالش‌های که شواری ملی افغانستان در پیشرو دارد را از مسائل مهم دانسته اند.

روز نامه افغانستان با اشاره به اینکه زنان افغانستان روز جهانی زن را به دیده قدر می‌نگرند، ولی‌ مشکلات زنان در این کشور به اندازه‌ای است که نمی‌شود در یک فهرست طولانی گنجاند.

این روزنامه با اشاره وضعیت زنان در ده سال گذشته نوشته است که وضعیت زنان در کشور نه تنها تغییر نکرده بلکه در مواردی آنان شرایط دشوار تر از زمان طالبان دارند که بر می‌گردد به دید سنتی که نسبت به زن در جامعه افغانستان وجود دارد.

نویسنده افغانستان تاکید کرده است که زنان در افغانستان بیشتر از هر چیزی نیازمند شرایطی‌است که کیفیت زندگی آنان، حضور در اجتماع و سیاست تغییر کند. تنها تجلیل رنگین از هشتم مارچ نمی‌تواند تغییر لازم را در زندگی زنان ایجاد نماید.

۸صبح در سرمقاله خود یادآور شده است که وقتی معاون رئیس جمهوری به شورای عالی صلح و تلاش‌های که برای آوردن صلح در این کشور می‌شود بی اعتماد است، پس چه کسی می‌تواند به این روند اعتماد کند؟

این روزنامه با اشاره به اینکه محمد کریم خلیلی یکی از متحدین کلیدی کرزی می‌باشد، نوشته است که این موضوع نشان می‌دهد که تنها مخالفان دولت افغانستان نیست که از روند عملکرد شورای عالی صلح نگرانند، بلکه کسانی که نمایندگانش در این شورا حضور دارند نیز نسبت به تلاش‌های که برای مذاکره با طالبان صورت می‌گیرد بی‌باور اند.

روز نامه سخن جدید ادعا کرده است که مطبوعات افغانستان بجای اینکه به مشکلات و ریشه‌های عقب ماندگی زنان در کشور بپردازند به طور مستقیم به جنگ فرهنگ، عقاید و باورهای دینی مردم رفته‌اند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که مشکلات زنان افغان با تغییر زندگی رفع نخواند شد. برای این کار نیاز است تا به آموزش زنان توجه، بافقر مبارزه، تغییرات فرهنگ اجتماعی و برنامه توسعه انسانی برای زنان در نظر گرفته شود.

روز نامه وحدت از چالش شواری ملی افغانستان در سال پیشرو خبر داده و نوشته که شورای ملی افغانستان در سال گذشته در میان شبکه‌ای از گرفتاری‌های طراحی شده از سوی حاکمیت کمتر موفق به بر آورده ساختن انتظارات مردم به گونه‌ای که شایسته این خانه بود، گردید.

نویسنده این روزنامه از صرف انرژی اعضاء شورای ملی افغانستان در انتخاب هیت اداری یاد کرده و نوشته است که مشکل دیگر غیبت دائمی نمایندگان مردم در نشست‌های شورای ملی افغانستان از چالشهای دیگری است که مردم افغانستان از آن نفرت دارد و بر این بی مسئولیت نمایندگانشان لعنت می‌فرستند.

وحدت یافتن راه حل منطقی برای برگزاری انتخابات، تصویب قانون انتخابات، تصویب قانون ساختار و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات و بر خورد مسئولانه با دست اندازی‌های حکومت در امور کاری شورای ملی را از چالش‌های دیگر این پارلمان می‎داند.

روزنامه ماندگار از دولت افغانستان برای رهبری روند گفتگوی صلح با طالبان توسط کاخ ریاست جمهوری، عدم صدور کارت جدید رای دهی و افزایش نا امنی در کشور انتقاد کرده و ادعا نموده است که اینها همه دلیل است که دولت نمی‌خواهد یک انتخابات شفاف در کشور برگزار و تمام سیاست گزاری‌های کرزی نشان می‌دهد که او و همراهانش در صدد مصادره انتخابات افغانستان هستند.

روز نامه اطلاعات روز نیز با ذکر اینکه در طول ده سال در روز جهانی زن بیشتر به برنامه‌‌های پر زرق و برق پرداخته شد، نوشته است که زنان به جای این برنامه‌ها نیاز به حمایت‌های نهادهای قانونی و اجرایی کشور دارند. به نظر نویسنده این روزنامه حقوق زن تنها در تجلیل از هشتم مارچ بدست نمی‌آید بلکه این حقوق باید در خیابانها و خانه‌ها به زنان داده شود.

روزنامه سروش ملت نیز با اشاره به دشواری‌ها در آغاز به کار شورای ملی افغانستان نوشته است که مردم در دوسال گذشته از شواری ملی افغانسان رضایت چندانی ندارند.

سروش ملت کشمکش‌های داخلی میان جناحهای درون پارلمان، رقابت حکومت با شورای ملی، متهم شدن بعضی از اعضاء شورای ملی به معامله گری و ضعف هیت اداری شورای ملی را از مهم ترین چالشهای فرا روی پارلمان افغانستان در سال گذشته دانسته است.

این روزنامه خروج نیروهای خارجی از افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری، کاهش حمایت‌های اقتصادی جامعه جهانی از افغانستان و آفزایش تنش میان دولت و کشورهای خارجی را از چالشهای عمده در دور جدید کاری شورای ملی افغانستان می‌داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.